fbpx
ВестиТоп вести

Ова е место каде сите заработуваат по 3.000 евра

Во општината Книќ во Србија сите произведуваат корнишони, што носи заработка од 3.000 евра.

90 производители потпишале договори за производството во 2019 година, а рокот трае.

За прва класа корнишони се исплаќаат по 90 денари за килограм.

Корнишони се садат од 20 мај, а бербата почнува од 20 јуни и трае до 10 септември.

Во општината има две откупни места, и се продава сѐ што ќе се произведе.

За прв пат годинава се договара и откуп на пиперки.


 

faktor

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close