fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Ова растение е полесно за одгледување од лешникот, а заработката е приближно иста

Бизнис од кој ќе заработува и вашето потомство

Во последните неколку години расте интересот на српските земјоделци за одгледување на ова овошје, бидејќи може да донесе висока заработка

Кога се пензионирал, агрономот Владан Илиќ решил да засади ореви во неговото родно село Тврдиќи кај Пожега. На површина од еден хектар и 10 ари засадил повеќе сорти и селекции, а неговата плантажа има вкупно 110 дрвја. Ниту еден момент не зажалил, бидејќи оваа одлука се покажала како полн погодок.

Оревот не е дрво кое бара многу внимание, добро раѓа, а откупната цена е задоволителна.

– Чистокрвната сорта се покажа како најдобра, иако многумина фаворизираа други како што е шампионот. Расна секоја година раѓа добро, а и кога се лоши временските услови успева да даде големо количество овошје. Приносите се движат од 20 до околу 40 килограми по дрво. Оревот не бара големи инвестиции, лесен е за одржување. Многу полесно се одгледува од лешниците, а заработката е приближно иста. Не бара многу труд, не му пречи мразот и е отпорен на болести. Единствено треба малку да се почека заработката, не може се веднаш да се добие – вели Владан.

Инвестицијата во орев почнува да се исплатува десеттата година по садењето, а веќе во петнаесеттата приносите се зголемуваат, па може да се заработат десет илјади евра по хектар.

– Имаме наши редовни муштерии, квалитетните ореви секогаш се барани. Понекогаш ги гледам тие црни, префарбани јадра во продавницата. Кај нас тоа не го продаваме на клиенти, само квалитетна копија, со одличен изглед и вкус. Долги години цената за килограм беше околу 900 динари, кога не зафати епидемијата на корона вирусот, муштериите бараа малку да ја намалиме поради тешката ситуација, па цената потоа „падна“ на 700 динари – истакнува Владан.

Овој агроном по професија целото свое знаење го применил на своите плантажи, па успехот не изостанал. Кога знаењето, трудот и креативноста ќе се спојат, резултатот се плантажите како Владан.

Повеќе на https://faktor.mk/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close