fbpx
ВестиМакедонија

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Магла на патиштата и можност за одрони на повеќе делници

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

На патиштата низ Македонија утрово има магла, а на одредени делници можни се одрони.

Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close