fbpx
ВестиВидео/интервјуаМакедонијаТоп вести

Почна жетвата – Во Градско  паднаа првите снопови јачмен

 

Агрокомбинатот Вардар Градско вообичаено прв ја почнува  жетвата на лебното жито и тоа со првите снопови на јачменот. Временските прилики во овој регион се најповолни и токму затоа овој комбинат секоја година прв ја почнува жетвата.

Колкави ќе бидат приносите уште не може да се каже , но од она што може да се види се очекуваат добри приноси. Дел од производството на жито оди за сточна храна, а дел за во мелничката индустрија.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close