fbpx
Вести

Повторно се наводнуваат оризовите полиња

oriz

Подружницата на АД Водостопанство, „Брегалница“ од Кочани, од денеска повторно почна со наводнување на призовите полиња во атарите на општините од источна Македонија.

Според директорот Николчо Гоцев, по пауза од две недели поради неопходното прскање со хемиски препарати, водата е повторно пуштена.

– Земјоделците, наши корисници, завршија со прскањето. Снабдувањето со вода за наводнување продолжува според предвидената динамика и временските услови, рече Гоцев.

Во акумулацијата Калиманци од каде преку левиот и десен магистрален канал земјоделците ги полеваат површините со вода, заклучно со денеска има 73 милиони метри кубни вода, доволно за да заврши наводнителаната сезона.


 

а1он.мк

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close