вестиСоветиТоп вести

Праските прават мал милион чуда на вашето тело: Од природен афродизијак до лек против дијабетес и срцеви заболувања

 

Праските се одлична ужина за сите кои се на диета. Брзо заситувааат. Една праска има околу 35 – 50 калории. Нема масти. Богата е со феноли. Тоа се антиоксиданси кои се борат против дијабетесот и кардиоваскуларните болести.

Праската природно ја хидрира кожата. Поради витамините А и Ц, се користат во козметиката. Консумацијата го намалува опаѓањето на косата.

Влијае на анксиозноста и е успешен борец против стресот. Селенот во неа е превенција од ракот. Природниот сок од праски го смирува стомакот и ги чисти бубрезите и мочниот меур.

Праските се природен афродизијак, оти содржат супстанции кои го поттикнуваат лачењето на естрогенот, прогестероно и тестостеронот.

Неколку варени цветови од праска во вода со мед се идеален пијалок за релаксирање. Чајот од листовите и кората од дрвото го смирува хроничниот бронхитис, кашлањето и гастритисот.

 

 


 

markukule.mk

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close