fbpx
Вести

Препродавач на бостан казнет со 800 евра и заплена на 10 тони

Државниот инспекторат за земјоделство поднесе пријава против Н.Н. откако го затекнал како продава 9.600 килограми бостан на несоодветно место во Струмица, му ја запленил целата количина и го казнил со 800 евра глоба.

preprodavach na bostan kaznet so 800 evra i zaplena na 10 toni

 

Како што соопшти Инспекторатот, Н.Н. не поседувал дозвола за пласман на лубениците.

Државниот инспекторат најавува уште позасилена контрола за, како што наведува, да бидат заштитени регистрираните производители и трговци со зеленчук и овошје.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close