вестиТоп вести

Пролетната сеидба во кумановско се одвива непречено

(Oвој напис е објавен на: март 22, 2019)

Пролетната сеидба се одвива непречено на подрачјето на општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа денеска надлежните од подрачната единица на МЗШВ Куманово. Досега земјоделците и претпријатијата насеале вкупно 13.864 хектари со различни земјоделски култури.

Житни културни се насеани на површина од 6.195 хектари, најмногу пченка на 3.600 хектари. Земјоделците од овој регион ја завршиле сеидбата на сончоглед на површина од 630 хектари. Досега, земјоделците насадиле 4.679 хектари со градинарски култури, од кои компир на површина од 1.102 хектари. И сеидбата на фуражни култури е во полн ек, информираат надлежните, насеана е површина од 2.360 хектари.

Сеидбата се одвива непречено, информираат стручните. Земјоделците, претходно  извршиле обработка на земјиштето, но сепак појаснуваат потребни се и дополнителни количини на влага во земјата. Дождот кој го најавуваат метеоролозите за наредниот период позитивно ќе влијае врз сеидбата и веќе засадените култури.


 

opserver.mk

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close