fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Против мраз во градината , прекривка, пластична фолија или агротекстил

Постојат неколку начини за заштита на зеленчукот на кој сакате да му го продолжите животниот век  оваа зима, можеби некои подоцна засадени пиперки, домати, тиквички или она што штотуку сте го посеале, како што се зелена салата, ротквица и слично.

Есента носи многу сезонски активности, а една од најважните е заштитата на градината од мраз.

Оваа работа е многу важна затоа што ако мразот ги фати посевите, тоа создава ледени кристали кои го запираат движењето на есенцијалните течности во ткивото во растителните клетки. Тие исто така можат да го оштетат клеточниот ѕид и да предизвикаат понатамошна деформација на растението.

Постојат неколку начини за заштита на зеленчукот на кој сакате да му го продолжите животниот век  оваа зима, можеби некои подоцна засадени пиперки, домати, тиквички или она што штотуку сте го посеале, како што се зелена салата, ротквица и слично.

Имено, зеленчукот е најчувствителен, како и житарките, во фаза на ртење, односно појава на микроби.

Налејте ги растенијата пред да изгрее сонцето

Веројатно веќе знаете дека водата може да дејствува и како изолатор. Ако добро го напоиме растението и земјата остане влажна, топлината се зголемува и со тоа се штити растението.

Се советува наводнување на зеленчукот  пред да падне температурата ноќе, но исто така се предупредува да не се претера. Ако  растението има мраз на себе кога сонцето ќе изгрее неговите клетки нема да можат се прилагодат толку брзо и ќе предизвикаат  пукање.

Покривни ѕвона

Ако треба да заштитите само неколку растенија, тогаш најдоброто решение за ова е покривно ѕвоно што ќе делува како минијатурен пластеник  бидејќи ќе ја загреат почвата и ќе  одржат изедначена  температура.

Кај  растенијата чувствителни на мраз,  пупките што никнуваат може да бидат заштитени и со пластични канистри или поголеми шишиња.

Исто така  можно е  да се купат специјално дизајнирани пластични ѕвона. Повеќе трајна заштита се обезбедува со стаклена заштита, полиетиленски плочи, полу-тунели и сл.

Подебелиот слој на мулч

Материјалите што можат да се користат за мулчирање можат да бидат различни. Од органските, може да се користат слама, борови иглички, паднати лисја, гранки на зимзелени дрвја. Сламата е добар изолатор бидејќи шуплините на стеблата содржат воздух. Важно е да се напомене дека кога е засадено, мора да се внимава  прекривката да не содржи семе од плевел.

Се препорачува слојот што е можно да биде подебел, помеѓу 15 и 25 см. Гранките на зимзелени дрвја се исто така одличен зимски прекривка. Тие не се збиваат и помагаат да се собере и задржи снегот (најдобриот природен изолатор) на место. Тие исто така можат да бидат поставени над сламата за да не лета наоколу од налетите на ветрот.

Пластичен тунел

Одгледувањето зеленчук во пластичен тунел е популарно решение за домашните градини.

Пред да ги поставите  цевките, потребно е добро да се забијат во земјата. Потоа се прицврстува заоблена флексибилна цевка. Над конструкцијата се става пластична фолија која треба да биде доволна широка за краевите да бидат закопани со земја. Зацврстувањето може да се направи  со различни материјали како камен, тула или шише наполнето со песок.

Потоа се покриени со пластична фолија што мора да биде доволно широка за да се закопаат во земјата од двете страни на гредата. Може да се поправи со различни материјали – камења, тули или вреќи со песок.

Агротекстил

Агротекстилот е материјал составен од тенки полипропиленски влакна, а неговата структура обезбедува оптимална пропустливост на вода, светлина и воздух.

Се поставува  над растенијата на отворено поле, односно на  затворени површини, што го забрзува нивниот раст, штити од мраз, ниски температури и инсекти. Почвата под неа се загрева преку ден и се лади полека ноќе, што значително ги намалува температурните флуктуации.

И агротекстилот може да се постави на претходно поставени  конструкции.

Растенија како кељ, цикорија, брокула, зелена салата добро ќе ги издржат зимските услови, особено температурите под нулата се додека се заштитени од студени ветрови и мраз. Всушност, некои зеленчуци добро го толерираат, а по првиот мраз се уште повкусни.

Извор: Агроклуб

Слични написи

Back to top button
Close