fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Ретка појава: Во Турција започна бербата на виолетовиот компир

Овие компири се исклучително богати со антиоксиданси и високи нутритивни вредности.

Во Сивас, Турција, започна екстракција на сини (виолетови) компири, кои се исклучително богати со антиоксиданси и високи нутритивни вредности.

Гувернерот на Сивас Салих Ајхан ги посети земјоделците во областа Хафик, кои почнаа да берат компири богати со јаглени хидрати, витамин Ц, калциум, железо…

Ајхан рече дека семките од сини компири што се користат во Турција потекнуваат целосно од Сивас.

„Синиот компир е веќе три години во земјата во Сивас и тоа е производ кој привлече големо внимание“, рече тој.

Тој додаде дека се обидуваат да воведат разновидност во земјоделското производство, а еден пример за активности на овој план е одгледувањето на син компир.https://centar.mk/blog/2021/11/02/retka-pojava-vo-turtsija-zapochna-berbata-na-violetoviot-kompir/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close