вести

Русија моментално повеќе заработува од извоз на храна отколку на оружје

hrana

Русија лани стана најголем светски извозник на жито, пласирајќи над 34 милиони тони, додека вкупното производство достигна рекордни 119 милиони тони.

Западните санкции и падот на вредноста на рубљата го направија руското земјоделство исклучително профитабилно, па Русија моментално повеќе заработува од извоз на храна отколку на оружје.

Русија лани стана најголем светски извозник на жито, пласирајќи над 34 милиони тони, додека вкупното производство достигна рекордни 119 милиони тони.


 

вечер.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close