fbpx
ВестиВино

Русија забрани увоз на црногорски вина, Црна Гора тврди дека е одмазда заради НАТО

rusija

Руската служба Роспотребнадзор забрани увоз на црногорски вина „Плантажe“, бидејќи во нив се пронајдени содржини на пестициди и пластика.

Федералната служба за надзор откри оваа година 24 партии на алкохолни производи „Плантажe“ во кои за време на контролата се откриени содржини пестициди и пластика, заради што овие производи се повлечени од пазарот.

Црногорските власти тврдат дека одлуката на Русија за забрана на увоз на црногорски вина има врска со приемот на Црна Гора во НАТО.


 

макфакс

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close