fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

СДСМ-Ја зголемивме просечната пензија за 6.400 денари

Просечната пензија денес е над 20.100 денари што е за 6.400 денари повеќе во однос на 2016 година

-СДСМ води вистинска грижа за пензионерите и го враќа достоинството на нашите највозрасни сограѓани. Просечната пензија денес е над 20.100 денари што е за 6.400 денари повеќе во однос на 2016 година, во време на ДПМНЕ, кога просечната пензија изнесувала нешто над 200 евра. Минималната пензија пак денес изнесува 13.100 денари, што е за 4.300 денари повисока во однос на 2016 година, односно за речиси 50%, соопшти СДСМ.

-Пензионерите денес добиваат во просек по 6.000 денари повеќе, во однос на времето на владеење на ДПМНЕ, кои на пензионерите се сеќаваа само пред избори.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close