fbpx
Вести

Склучени над 30.000 договори за ново производство на тутун

До 10-ти април тутунарите склучија 30.000 договори за новото производство.
 sklucheni nad 30 000 dogovori za novo proizvodstvo na tutun

Од вкупно 14.000 хектари со оваа култура, годинава по долга пауза има и заинтересирана грчка фирма за откуп на широколистниот тутун од типот Вирџинија кој ќе се насади на 30 хектари.

Според склучените договори интересот за производство е ист како и лани, кога се откупија 19.000 тони тутун со просечна цена од 185 денари за килограм, а на своите сметки тутунарите добија вкупно 56 милиони евра од откупните претпријатија.

Врнежливото време го успори расадувањето, но според тутунарите оптималните рокови до втората половина на мај, сепак ќе бидат запазени.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close