Сладолед од лубеница

(Oвој напис е објавен на: July 6, 2018)

Неодолив сладолед за разладување во овие врели денови…

СОСТОЈКИ:

  • лубеница
  • сок од лимета
  • нане
  • шеќер
  • вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Лубеницата исчистете ја, исечкајте ја на поголеми парчиња, додајте сок од лимета, неколку листови нане па добро измешајте.
  2. На оган загрејте ја измешаната лубеница со нане, додајте вода и шеќер па изладете. Ставете во калап за сладолед во замрзнувач. Штом стврдне, забодете стапчиња и оставете во замрзнувач додека сладоледот целосно не смрзне.

Уживајте!


 

готви.мк