fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Со ребалансот на буџетот се предвидени дополнителни 52 милиони евра во земјоделството

Премиерот Димитар Ковачевски неодамна изјави дека е зголемено нивото на субвенции за производство на жито, сончогледово семе, што исто така се стратешки култури и предвидена е авансна исплата во овоштарството, на субвенциите, со цел да им бидат достапни финансиските средства на земјоделците.

Со ребалансот на буџетот се предвидени дополнителни 52 милиони евра во земјоделството. Премиерот Димитар Ковачевски неодамна изјави дека е зголемено нивото на субвенции за производство на жито, сончогледово семе, што исто така се стратешки култури и предвидена е авансна исплата во овоштарството, на субвенциите, со цел да им бидат достапни финансиските средства на земјоделците.

Тој додаде дека ИПАРД програмата е двојно зголемена, алудирајќи дека „ЕУ има доверба во перформансите во македонското земјоделие и перформансите на Министерството за земјоделство и сите средства како изминатата година ќе бидат 100 проценти искористени“.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close