fbpx
ВестиВино

Сребрени медали за вината розе на „Тиквеш“ во Кан

На престижниот светски натпревар на вина розе „Le Mondial du Rosi 2016“, кој ce одржа во Кан, Франција, винарската визба „Тиквеш“ освои два сребрени медали за „александрија куве“ и „розе класик“ од бербата 2015, соопшти компанијата.

srebreni medali za vinata roze na tikvesh vo kan

 

Во исклучително голема и остра конкуренција од над 1.200 вина од целиот свет, тие се единствените наградени вина од Македонија. Од регионот, наградено е само уште едно вино од Бугарија.

Alexandria-Cuvee-roze_1

„Значењето на освоените медали на светскиот натпревар на вина розе е дотолку поголемо ако се знае дека најголемиот број наградени вина потекнуваат од најпознатите светски вински региони во Франција, Шпанија и Италија. Во светот на виното, вбројувањето во тоа друштво е најдобрата можна препорака за квалитетот на нашите вина и е доказ дека Тиквеш‘ располага со знаење и технологија кои и овозможуваат да произведе вина со светски квалитет“, вели генералниот директор на винарската визба „Тиквеш“, Игор Илиевски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close