вести

Српските мелничари бараат контрамерки кон Македонија

(Oвој напис е објавен на: март 7, 2018)

vrekji

Директорот на Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија” од Нови Сад, Здравко Шајатовиќ за денешна Политика изјави дека „Македонија купува време“ поради што тие трпат штети.

Паралелно со најавите за водедување контрамерки кон Македонија од српското Министерство за трговија, голем е притисокот и од српките мелничари поради проблемот со нивниот извоз на брашното во Македонија.

Директорот на Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија” од Нови Сад, Здравко Шајатовиќ за денешна Политика изјави дека „Македонија купува време“ поради што тие трпат штети.

– Здружението на мелничари бара од Министерството за трговија да усвои механизам на брзо регирање и воведување на контрамерки (во рок од 48 часа), со цел да ги предупредиме сите слични обиди во иднина – изјави Шајатовиќ.

Според него, македонските медиуми во неделата објавиле дека министерот Расим Љаиќ се противи на воведувањето на мерки на реципроцитет, што е слободна и погрешна интерпретација.

– Наш став е ургентно укинување на правилникот, додека Македонија предлага формирање на заедничка комисија за решавање на ваквите проблеми, што е неприфатливо – истакна Шајатовиќ.

Во насловот на Политика „Доколку ја изгубиме Македонија, извозот на брашното е загрозен“, се објаснува дека српскиот извоз на брашнот во Косово е намален за 80 отсто, а „Македонија осум години се обидува со опкструкции да направи простор за своите мелничари“.

Од Житоунија наведуваат дека 20 отсто од виното кое се продава во Србија е со македонско потекло. – Зарем и ние треба тоа да и го направиме на Македонија и со нивните раноградинарски производи како што се доматот и краставиците, прашуваат од Житоунија.


 

плусинфо

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected]a.com.mk или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close