Агро бизнисВестиТоп вести

Стомнароски-Вагите ќе бидат отворени до преземање на сите количини

Динамиката на откуп засега е 700 тони дневно откупен тутун.

-Решение има ако фирмите ја забрзаат динамиката и го откупот вишокот на тутунот како што беше договорено денеска. Се согласија пунктовите да работат до законскиот рок, но и потоа, ако има потреба. Динамиката на откуп ќе биде зголемена. Сите компании кажаа дека вагите ќе бидат отворени до преземање на сите количини, рече претседателот на Сојузот на тутунските здруженија, Менде Стомнароски по денешната сердба со откупувачите и министерот Хоџа.

Досега се откупени 40 отсто од реколтата тутун , квалитетот е полош од лани, затоа и цената е пониска, беше истакнато денеска по средбата на тутунарите и откупувачите. Динамиката на откуп засега е 700 тони дневно.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close