вести

Страшна измама со земјоделски производи – Боја, силикон и наркотици

(Oвој напис е објавен на: јануари 25, 2018)

hrana

Видео од земјоделци од Индија го шокираше светот. Анонимен одгледувач на зеленчук и овошје покажува страшна пракса на лажирање на земјоделските производи кои се фарбаат со индустриска боја, се прскаат со наркотици и во нив се вбризгува силикон и кислород за преку ноќ вештачки да нараснат и да изгледаат свежи и здрави. 

Всушност станува збор за недоволно созреани плодови кои земјоделците брзаат да ги продадат на пазарите со цел да се изборат со тешките животни услови, високата инфлација и минималните приходи со кои одвај се прехрануваат.

Земјоделската индустрија како и прехранбената индустрија на светски рамки се во голема криза. Капитализмот и мас медиумите наметнаа создавање на лажна слика за храната која мора да биде „светкава“ со совршен изглед на плодовите.

Тоа ги промени и купувачките навики, па така во маркетите најчесто се нудат производи со „совршен“ изглед прималив за око, но никој не внимава на хранливите состојки, како и на регуларните земјоделски циклуси на одгледување на храната.

Вакви измамнички пракси има низ цела Азија, Африка и Латинска Америка, а во САД огромна закана за храната е ГМО производството кое хемиските гиганти се обидуваат да го наметнат и во Европа со што се предизвикуваат трајни последици врз земјоделската почва, а на земјоделците им се уништуваат посевите и им се наложува зависност за купување на хемиски препарати и нездрави семиња кои не се природни.


фактор.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close