Конечно подобра година за пчеларите

Конечно подобра година за пчеларите

За разлика  од претходните години ,  пчеларите велат дека  оваа сезона е подобра. Имало години кога количините на мед биле далеку поголеми, но кога споредуваат со претходните години, кои беа катастрофални, сега е значително подобро. Токму заради овој факт што не може да се превиди каква ќе биде годината, пчеларите со оваа дејност се занимаваат само како дополнителна дејност. Но како и било која друга дејност и овде потребно е човек да има мерак  за…

Повеќе...

Пчеларењето не е само производство на мед

Пчеларењето не е само производство на мед

Пчеларењето во земјава е генерално сведено на произведување мед. Ретко кој нуди полен, матичен млеч, прополис, восок, пчелин отров, оцет, креми,… Уште поретко може да се најде мед комбиниран со семки, со афион или, на пример, со јаткасти плодови. Според одгледувачите на пчели, диверзификацијата и можностите што ги нуди пчеларството не се искористени. Палетата пчелни производи треба да се прошири, треба да се фокусираме на производи со додадена вредност, да се интензивира едукацијата и да…

Повеќе...

Ем природата ем несовесноста на човекот ја уништува медарската дејност во земјава

Ем природата ем несовесноста на човекот ја уништува медарската дејност во земјава

  Нелојална конкуренција, неутврдени локации каде пчеларите ќе можат да ги носат пчелните семејства на паша и неконтролирани прскање на овошките со пертициди без притоа претходно да се известат пчеларите. Ова се најголемите проблеми со кои се соочуваат пчеларите од полошко поради кои како што наведуваат им се намалуваат приносите со мед. Велат дека против климатските промени не можат ништо да сторат но човечкиот фактор не треба да биде причина тие да останат без род односно…

Повеќе...

КРАТОВЧАНЕЦ ЖИВЕЕ ОД ПРОИЗВОДСТВО НА МЕД: Kолку треба да вложиш за добра заработка?

КРАТОВЧАНЕЦ ЖИВЕЕ ОД ПРОИЗВОДСТВО НА МЕД: Kолку треба да вложиш за добра заработка?

Да може да живее едно четиричлено семејство од производство на мед, треба да одгледува повеќе од 60 пчелни семејства, вели кратовчанецот Антонио Стојановски. Тој уште во 2014 година почнал да се интересира и да учи како се одгледуваат пчели, а во 2016 година почнал да се занимава со пчеларство. Неговиот пчеларник се наоѓа во селото Страцин, Кратовско каде моментално има 17 кошници. „Имам порака до младите пчелари кои сакаат да одгледуваат пчели да не почнуваат…

Повеќе...

Хемиска анализа на мед е најмеродавна за квалитетот на мед

Хемиска анализа на мед е најмеродавна за квалитетот на мед

Најчестото прашање на секој купувач на мед е „Кој вид на мед е најдобар?“ Одговор на ова прашање непостои. Секој вид на мед е добар и поседува свои уникатни особини кои делуваат против одредено заболување. Најбитен фактор за квалитетот на медот е да потекнува од органско производство без додавање на други шеќери, сирупи и разредувачи на природниот мед, за да се промени неговиот вкус, вискозитет, да се намали цената на неговото производство или да се…

Повеќе...

Климатските промени тројно го намалија производството на мед во Кумановско

Климатските промени тројно го намалија производството на мед во Кумановско

И годинава како и претходните во последната деценија се намалуваат приносите на мед во кумановскиот регион, констатираат пчеларите. Просечниот принос се движи од 10 до 11 килограми мед по пчелно семејство, што е помалку во однос на претходната, кога изнесувало од 12 до 13 килограми. Саемската манифестација што се одржа 18. пат во Куманово, во организација на здружението „Пчела“, пчеларите ја искористија да споделат искуства и да се пожалат дека климатските промени им го преполовиле…

Повеќе...

Со земјоделство до ресоцијализација: Одлични вина, свињи, овци, мед од затворот во Лепоглава

Со земјоделство до ресоцијализација: Одлични вина, свињи, овци, мед од затворот во Лепоглава

Во лепоглавскиот казнено поправен дом, посебно се горди на своето производство на одлични вина со заштитено географско потекло, за што добиле низа признанија на саемите и изложбите на вина. Златната жолтица, годинава не ги поштедила ни нивните лозови насади, кои ќе се обноват благодарение на средствата добиени од подмерката 5.2 Програма за рурален развој.   На исклучително организираното земјоделско стопанство во Затворот во Лепоглава, годишно се одгледуваат повеќе од 400 свињи, 200 овци со јагниња…

Повеќе...

Пчеларите од Кочанско позадоволни од приносите на мед во споредба со лани

Пчеларите од Кочанско позадоволни од приносите на мед во споредба со лани

Шест до седум килограми мед по кошница во просек добија годинава пчеларите од кочанскиот регион, со што оценуваат дека сезоната е многу подобра во споредба со лани. Со остварените приноси ќе се задоволи побарувачката на домашникот пазар, а со цената од 400 денари, што ја сметаат за прифатлива за купувачите, ќе можат да се покријат поголем дел од производните трошоци. На дводневната манифестација Денови на медот, што во организација на еколошкото пчеларско здружение „Златна кошница“…

Повеќе...

Годинава нема извоз на мед поради намаленото производство

Годинава нема извоз на мед поради намаленото производство

Вкупно 16 производители од повеќе градови низ Македонија учествуваат на 18. Д енови на мед во Куманово. Манифестацијата се одржува на градскиот плоштад, а ја организира здружението „Пчела“ – Куманово. Според претседателот на здружението, Часлав Ристовски, на саемот може да се купат мед, матичен млеч, восок, прополис, полен по саемски цени. – Медот се продава по 400 денари за килограм, а квалитетот е одличен, 300 денари чини грам матичен млеч, а раствор од прополис е…

Повеќе...

ОД ПРЕКУ 100, РЕГИСТРИРАНИ САМО СЕДУМ ИЛИ ОСУМ МАНДРИ

ОД ПРЕКУ 100, РЕГИСТРИРАНИ САМО СЕДУМ ИЛИ ОСУМ МАНДРИ

  До крајот на годинава се очекува донесување нов правилник што треба да ги олабави условите за индивидуалните производители на домашни сирења, колбаси, јајца, мед,… и да ги поттикне да се регистрираат. Правилникот веќе се изготвува, а целта е фармерите, не само да се регистрираат, туку и да почнат да го продаваат своето производство на легален начин. Производите ќе може да продаваат на фарма и во локални продавници, ресторани, етно-ресторани и притоа точно ќе се знае…

Повеќе...

Црна Гора: За три месеци одземени половина тон лажен мед

Црна Гора: За три месеци одземени половина тон лажен мед

Црногорската Управа за безбедност на храна, ветерина и фитосанитарни работи за три месеци одзела над 500 килограми лажен мед од пазарот на таа земја. Црногорските пчелари се жалат дека не можат во целост да се заштитат од трговците кои на пазарот продаваат лажен мед, со што ги мамат потрошувачите и прават голема штета на државата. Од Управата наведуваат дека одземениот мед на е штетен по здравјето, туку проблемот е во тоа што потршувачите го купуваат…

Повеќе...

Прва „паметна кошница“ која ја следи тежината на медот и го зајакнува пчелниот фонд

Прва „паметна кошница“ која ја следи тежината на медот и го зајакнува пчелниот фонд

Прво вакво решение во светот, кое „LR“ кошницата ја претвора во „паметна кошница“, стигнува од Босна и Херцеговина. HaBEEtat е прва стартап компанија која создала производ кој овозможува дигитализација на традиционалните кошници. Производот е резултат на Accelerator програмата на организацијата HUB387, со помош на која млади луѓе од Босна и Херцеговина ја развиле оваа уникатна идеја. Семир Шакановиќ, студент на Универзитетот Бурх (Burch), коосновач и директор на HaBEEtat за Akta.ba, вели дека со еден ваков производ,…

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Во Охрид денеска почнуваат манифестациите „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. До 14 август охриѓани и туристите во градот на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар ќе имаат можност повеќе да се запознаат со традиционалните производи главно од охридскиот регион. Први на агендата се „Деновите на мед” што ќе се одржат од денеска до деветти август со презентација на медот и производите од мед изработени од локалните производители. Потоа следува  Фестивалот…

Повеќе...

Штипските пчелари и оваа година имаат помали приноси на медот

Штипските пчелари и оваа година имаат помали приноси на медот

Претседателот на Здружението „Пчелар 2014“-Штип Томе Толев вели дека состојбата со медот ќе се подобри откако пчелите ќе ги префрлат на паша на повисоките делови. Пчеларите од штипскиот регион годинава повторно ќе бележат ниски приноси на медот во споредба со подобрите години, но и со приносите на медот на пчеларите од останатите региони во Источна Македонија. Претседателот на Здружението „Пчелар 2014“-Штип Томе Толев вели дека состојбата со медот ќе се подобри откако пчелите ќе ги…

Повеќе...

И годинава малку мед, а субвенциите ниски, велат пчеларите

И годинава малку мед, а субвенциите ниски, велат пчеларите

Пчелари од Струга, Битола, Виница, Охрид, Прилеп и Струмица викендов имаат можност да презентираат мед, пчелни производи и опрема на 4. Саем на медот во Струга. Саемот го организира Здружението на пчелари „Матица“ од Струга како дел од проектот „Органска фарма – рурална кохезија за зголемен потенцијал на руралниот туризам и одржлив економски рурален развој“ имплементиран од здружението „Рурбан култ“. Претседателот на здружението „Матица“ Шефит Шемшедини за МИА вели дека ваквите манифестации се одлична можност…

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид од 7 до 14 август годинава организира „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. Посетителите на манифестациите што ќе се одржат на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар, ќе имаат можност повеќе да се запознаат со локалните производи на охридскиот регион. „Денови на мед” ќе се одржи во периодот од седми до деветти август, а ќе се презентираат медот и производите од…

Повеќе...

Кој не штити: Свежи јајца и домашно пилешко месо, биолошки мед, сирење и кашкавал – сето ова се продава на социјалните мрежи

Кој не штити: Свежи јајца и домашно пилешко месо, биолошки мед, сирење и кашкавал – сето ова се продава на социјалните мрежи

Најздрави свежи јајца и домашно пилешко месо, месо од петел, од зајак. Био зеленчук и овошје, биолошки мед, сирење, кашкавал – сето ова се продава на социјалните мрежи. Продавачите кои најчесто се мали производители работите ги нудат на нивните профили или на посебни таканаречени страници на мрежата, а повеќето од нив нарачките ги носат до вратата на купувачот, до дома. Некои имаат посебни места каде носат повеќе нарачки, а ретко кога за да се купи…

Повеќе...

Органско пчеларство

Органско пчеларство

Органски произведениот мед по својот изглед, вкус и хранлива вредност, не мора да се разликува од конвенцијално произведениот, но во поглед на неговата здравствена исправност постојат значителни и многу важни разлики.

Повеќе...

Оцет од мед

Оцет од мед

Оцет е течност од оцетна ферментација, во која растворот на алкохол е претворен во оцет. Суровините од кои може да се произведува оцет за исхрана на луѓе се од повеќе различни вина. Виното е разреден раствор добиен со алкохолна ферментација на слатки овошни сокови или друга храна (ориз, пиво, слад, чист шеќер решение). Алкохолот овие микро-организми го распаѓаат во присуство на кислород во вода и оцет. Кај нас обично се присутни алкохолен, јаболков и вински…

Повеќе...

Медун или мед медликовец

Медун или мед медликовец

Пчелен производ кој не потекнува од цветен нектар, туку од зеленчукови сокови од подлабоки слоеви на растенија што го нарекуваме мед, мед или шумски мед. Медарот или медната роса се појавуваат во бели и зимзелени шуми во текот на летната сезона, и може да се појават на треви и житарици. На белогорското дрво, најмногу може да се најдат на дабови шуми на Славонија, во Турополје и околината на Сисак. Сè јавува и на врба, липа,…

Повеќе...

Николовски: Неопходни се системски мерки за поддршка на пчеларството

Николовски: Неопходни се системски мерки за поддршка на пчеларството

– Свесни сме дека оваа година поради временските прилики беше исклучително тешка за целиот земјоделски сектор, вклучувајќи ги тука и пчеларите кои претрпеа големи штети поради ниските температури и сушата. Како ресорно министерство сме во постојан контакт со пчеларските здруженија и со Сојузот на пчелари на Македонија со цел да најдеме соодветни мерки за решавање на проблемот, истакна Николовски.

Повеќе...
1 2 3