Петнаесет лица од Кавадарци и Росоман аплицирале за поддршка како млади земјоделци

Петнаесет лица од Кавадарци и Росоман аплицирале за поддршка како млади земјоделци

Петнаесет лица од Кавадарци и Росоман аплицирале за финансиска поддршка како млади земјоделци, преку националната програма за рурален развој. Советникот во Подрачната единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството од Кавадарци, Драган Николов информира за МИА дека станува збор за млади лица кои сакаат да ги унапредат своето производство и преработка. -Се работи за по две апликации што се однесуваат на лозаровинарство и сточарството, како и 11 барања за поддршка во пчеларството. Сите…

Повеќе...

Потпишан Договор за прекугранична соработка со кој Росоман ќе добие Центар за туризам

Потпишан Договор за прекугранична соработка со кој Росоман ќе добие Центар за туризам

Освен реконструкција на старата училишна зграда во Росоман, која ќе биде Центар за туризам и изложба на храна и вино, ќе се формира и македонско – грчки кластер и ќе се врши едукација за претставници на членките во него. Фондацијата „Тиквешки вински пат” од Кавадарци, општина Росоман и Министерството за локална самоуправа потпишаа Договор за кофинансирање на проектот за прекугранична соработка со Грција, вреден над 500 илјади евра, со кој росоманската општина добива Центар за…

Повеќе...

Околу три милиони килограми праски од Росоман извезени во Русија

Околу три милиони килограми праски од Росоман извезени во Русија

Во домашните преработувачки капацитети пак, завршиле околу милион килограми праски. Околу три милиони килограми праски од Росоманско сезонава се извезени во Русија, а се очекува во наредниот период на рускиот пазар да заминат уште до два милиона. Игор Милошевиќ од Здружението „Росоманска долина” денеска информираше дека и во земјава биле продадени околу три милиони килограми од ова овошје. Во домашните преработувачки капацитети пак, завршиле околу милион килограми праски. Во моментов се бере сортата „крес хевен”,…

Повеќе...

Росоман ќе добие центар за туризам

Росоман ќе добие центар за туризам

Формирање центар за туризам и македонско-грчки кластер, се само дел од активностите предвидени со проектот за прекугранична соработка со Грција што го реализираат фондацијата „Тиквешки вински пат“ и општината Росоман. Во рамки на проектот вреден над 500 илјади евра, од кои над 200 илјади за Росоман, треба да се реализира и промотивна туристичка тура низ Македонија и Грција за новинари и тур-оператори, насловена „Земја на виното”. Според извршната директорка на „Тиквешки вински пат” Виолета Јанкова,…

Повеќе...

Кирацовски во посета на Кавадарци, Неготино и Росоман: Растотот во земјоделството ја потврдува успешноста на мерките

Кирацовски во посета на Кавадарци, Неготино и Росоман: Растотот во земјоделството ја  потврдува успешноста на мерките

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски придружуван од организациониот секретар Миле Зечевиќ, во текот на вчерашниот ден се сретна со граѓаните на Кавадарци, Неготино и Росоман. На средбите беше разговарано на повеќе теми кои се од најголем интерес на граѓаните , со посебен акцент на мерките коишто Владата предводена од СДСМ ги реализира во земјоделството. -Земјоделските краишта од нашата убава Македонија знаат што носат промените. Сега, земјоделците имаат редовна исплата на субвенциите, исплатени се дури…

Повеќе...

Преземени конкретни мерки околу пласманот на праските

Преземени конкретни мерки околу пласманот на праските

Преземени се конкретни мерки околу пласманот на годинашниов род праски во Росоманско, како регион во кој се произведуваат најголеми количини од ова овошје во Македонија, информираше градоначалникот на Росоман Бранко Јанев, кој соопшти дека деновиве имале средба со поголемите откупувачи во врска со годинашнава берба и пласман на праските. – На средбата беше присутна и Ленче Николовска, советник во кабинетот на премиерот Зоран Заев. Факт е дека години наназад се соочувавме со проблемот на пласман…

Повеќе...

Голем интерес во Кавадарци и Росоман за обука за ИПАРД поддршката и грант програмата за млади земјоделци

Голем интерес во Кавадарци и Росоман за обука за ИПАРД поддршката и грант програмата за млади земјоделци

Голем е интересот кај кавадарчани и росоманци за обука за ИПАРД поддршката со субвенционирање на 60 проценти од инвестицијата, како и за програмата за грант за млади земјоделци од по 600 илјади денари, вели Драганчо Николов, советник во подрачната единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството од Кавадарци. – Досега околу 500 земјоделци имаат обезбедено механизација со поддршка, а околу 80 млади добија грант за земјоделци, рече Николов. Тој нагласи дека континуирано ги…

Повеќе...

Двеста земјоделци од Кавадарци и Росоман обезбедиле трактори со државна помош

Двеста земјоделци од Кавадарци и Росоман обезбедиле трактори со државна помош

Двеста земјоделци од Кавадарци и Росоман обезбедиле трактори со државна помош изминатите неколку години. Како што информира за МИА Драган Николов, раководител на кавадаречката Подрачна единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството, станува збор за поддршката „50-50“ во која половина од вредноста покрива државата, а останатата половина е на товар на земјоделците. – На ниво на Македонија со оваа поддршка земјоделците обезбедиле 7.682 парчиња приклучна механизација од кои 800 парчиња кавадарчани и росоманчани, вели…

Повеќе...

Во Росоман поднесени 750 барања за надоместок на штети од пролетниот мраз

Во Росоман поднесени 750 барања за надоместок на штети од пролетниот мраз

Седумстотини и педесет барања за надоместок на штети од пролетниот мраз се поднесени во канцеларијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Росоман, која е дел од кавадаречката Подрачна единица. Тошо Костов, претседател на една од комисиите за проценка на штети, денеска информираше дека во Росоман најмногу штети има кај овошките, а во околните села кај лозјата. Се работи за населените места Сирково, Камен дол, Рибарци, Манастирец, Трстеник, Дебриште и Паликура. – Процентот на…

Повеќе...

Праските од Росоман и годинава ќе завршат на пазарите на Источна Европа

Праските од Росоман и годинава ќе завршат на пазарите на Источна Европа

Росоманската праска и годинава заминува на пазарите во земјите од Источна Европа. Најголем дел од производството е наменето за извоз во Русија, Белорусија, Полска. Се очекува да се извезат над 500 тони праски. Продажната цена се движи по околу 20 денари за килограм.

Повеќе...

Градско и Росоман ќе бидат пет дена без вода за наводнување

Градско и Росоман ќе бидат пет дена без вода за наводнување

Поради голем дефект на хидромелиоративниот систем „Макарија“, без вода за наводнување останаа земјоделските површини во атарите на Градско и во Росоманско. Според Љубе Димов, директор на подружницата „Тиквеш“ од Kавадарци на АД „Водостопанство на Македонија“, пукнал сифонот на каналот за наводнување кај росоманското село Kамен Дол.

Повеќе...

Оштетени цветовите на кајсијата во тиквешкиот регион

Оштетени цветовите на кајсијата во тиквешкиот регион

Физилошко оштетување на околу 30 до 80 проценти од цветните пупки е регистрирано кај кајсиите во кавадаречко, Росоман и росоманските села Манастирец, Паликура и Сирково, како резултат на променливото и нестабилно време во последните неколку дена.

Повеќе...