Тиквеш „тимбилдинг“: Сите вработени секојдневно на гроздобер, па во канцеларија

Тиквеш „тимбилдинг“: Сите вработени секојдневно на гроздобер, па во канцеларија

На гроздобер од утрото во четири часот, па на работа во канцеларијата во Скопје. Сметководители, одговорни за човечки ресурси, вработени во административниот дел, експерти, енолози, директори на сектори – сите вработени во најголемата винарија во земјава секојдневно прво берат грозје на лозовите насади, после работата ја продолжуваат на своето стандардно место. Не е приказна од кафана, туку е редовна практика во „Тиквеш“, компанијата во која управува познатиот Светозар Јаневски. Во време кога грозјето стаса за…

Повеќе...

„Тиквеш“ од продажба на вина и ракија ќе направи 28,8 милиони евра!

„Тиквеш“ од продажба на вина и ракија ќе направи 28,8 милиони евра!

„Тиквеш“ има амбициозен план, кој ако се оствари, ќе ја лансира цената на акцијата на најголемата домашна винарија. Раст на приход од продажба и раст на добивката пред оданочување за 14,5 отсто. При тоа намалување на финансиските расходи во однос на 2018 година за 23 отсто. За половина година приходите од продажба изнесуваат 13,64 милиони евра, а оперативната добивка надмина 1 милион евра Менаџментот на најголемата македонска винарија „Тиквеш“ ги објави податоците од својот бизнис…

Повеќе...

Златен медал за врвното црвено вино „Барово“

Златен медал за врвното црвено вино „Барово“

Во конкуренција од над 16.500 вина од целиот sвет Освоени 15 награди и повторно златен медал за врвното црвено вино „Барово“ на најголемиот светски вински натпревар „Decanter“   Скопје, 22.05.2019 –Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа „Tikves Chateaux&Domaines“забележаа одличен успех на еден од најголемите и највлијателни светски вински натпревари –„Decanter“, кој по 16-ти пат се одржува во Лондон. Врвнотоцрвено ‘тероар’ вино „Барово“од бербата 2016-та и оваа година освои златен медалво конкуренција од…

Повеќе...

Нови инвестиции на „Тиквеш“

Нови инвестиции на „Тиквеш“

Винарската визба „Тиквеш“ почнува со реализација на нова инвестициска програма во сегментот на примарното производство. Се садат висококвалитетни сорти на нови 50 хектари. Со програмата која веќе стартуваше, до крајот на годинава се предвидени над милион евра инвестиции во нови, но и во обновување лозови насади на површина од 100 хектари.   Во наредните три години, пак, како што соопшти компанијата, постепено ќе бидат обновени и над 50 отсто од постојните 1.000 хектари сопствени лозови…

Повеќе...

Тиквеш на македонскиот пазар ги носи пивото БИП и пијалокот “Руски Квас”

Тиквеш на македонскиот пазар ги носи пивото БИП и пијалокот “Руски Квас”

Од март 2019 година, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки на својата трговска програма овие производи почна да ги увезува и дистрибуира нашата најголема винарница, ВВ „Тиквеш“. „Ова е природен чекор кој го преземавме имајќи предвид дека станува збор за наша сестринска компанија која е во Србија и оперира веќе 2 години. Преку воведување на пивото како комплементарен производ во…

Повеќе...

Минов: Оптимист сум дека Владата ќе има волја позитивно да се реши проблемот на лозарите

Минов: Оптимист сум дека Владата ќе има волја позитивно да се реши проблемот на лозарите

Оптимист сум дека Владата ќе има волја позитивно да се реши проблемот на лозарите, рече денеска на прес конференција пратеникот Панчо Минов од Кавадарци. Тој нагласи дека има правен основ за исплата на долгот на лозарите од винарските визби за грозје купено во 2014, 2015 и 2016 година. – Поставив пратеничко прашање до премиерот и министерот за земјоделство и веќе по направените анализи утврдив дека имало случај за друга категорија на земјоделци, кога државата платила…

Повеќе...

Моќта на тероарот во вината на „Тиквеш“

Моќта на тероарот во вината на „Тиквеш“

На белградскиот „Салон на виното“ што се одржа во хотелот „Хајат“, Никола Кузмановски, енолог во ВВ „Тиквеш“ направи стручна презентација проследена со дегустација на осум вина на „Тиквеш“ со кои успешно беше претставена разновидноста на Македонија како вински регион. На белградскиот „Салон на виното“ што се одржа во хотелот „Хајат“, винарската визба „Тиквеш“ се претстави со работилницата „Тиквеш – моќта на тероарот“. Оваа стручна презентација беше проследена со дегустација на осум вина на „Тиквеш“ со…

Повеќе...

На годинешниот Фестивал на младо вино во „Тиквеш“ собрани над 154.000 денари за поддршка на училиште за талентирани деца изложени на социјален ризик

На годинешниот Фестивал на младо вино во „Тиквеш“ собрани над 154.000 денари за поддршка на училиште за талентирани деца изложени на социјален ризик

Деветтиот по ред Фестивал на младо вино во организација на винарницата „Тиквеш“ и оваа година имаше општествено одговорна и хуманитарна димензија. „Тиквеш“ како домаќин ги мотивираше своите гости да донираат средства, со тоа што за секоја донација од најмалку сто денари, подаруваше шише младо вино од годинешната берба. Оваа година, со акцијата беа собрани над 154.000 денари, а беа подарени близу 2000 шишиња вино. Собраните средства ќе бидат наменети за поддршка на Здружението за хумано-општествен…

Повеќе...

Три нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Три нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

На јубилејното петнаесетто издание на Austria Wine Challenge 2018 Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со уште еден златен и два сребрени медали на годинешното јубилеjно петнаесетто издание на светски реномираниот вински натпревар во Австрија – Austria Wine Challenge, кој се одржа во Виена. Во конкуренција од над 12,000 вина од 40 земји од пет континенти, со златен медал беше наградено црвеното вино „Барово” од бербата 2015, а сребрен медал освоија две вина од минатогодишната берба,…

Повеќе...

Тиквеш оваа година двојно поуспешни од лани на натпреварот во Хонг Конг

Тиквеш оваа година двојно поуспешни од лани на натпреварот во Хонг Конг

Винарската визба „Тиквеш“ продолжува со успесите на меѓународните натпревари за вина и жестоки пијалаци, откако на овогодинешниот еминентен натпревар во Хонг Конг освоија шест медали.  Со ова тие го надминаа успеахот од минатата година кога освоие три медали. Конкретно, врвното црвено вино вранец Special Selection 2016 годинава освои двоен златен медал, што е највисоко признание на овој натпревар, а црвените вина т’га за југ 2016, барово 2015 и Alexandria Cuvée 2016 се наградени со златни…

Повеќе...

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Вината со новиот дизајн веќе се достапни на одредени продажни места, а до крајот на месецот ќе се најдат на полиците во сите продажни објекти низ земјава. Омилените вина „Тиквешко бело“, „Тиквешко црвено“ и „Тиквешко розе“ од 3 литри во „bag-in-box“ пакување на ВВ „Тиквеш“ добија целосно нов дизајн на амбалажата. Новиот изглед на пакувањето ги следи современите пазарни трендови и одговара на специфичните очекувања на љубителите на вино во земјава и регионот, за постојани…

Повеќе...

Кратошија на „ТИКВЕШ“ меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

Кратошија на „ТИКВЕШ“ меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

  Во избор на независните трговци со вино во Велика Британија   Независните трговци со вино во Велика Британија на својот избор го класифицираа виното „Кратошија“ од бербата 2017 на Винарската визба „Тиквеш“ меѓу ТОП 100 вина на британскиот пазар за 2018 година. Во коментарот за „Кратошија“ судиите наведуваат дека со ова вино „се исполнува една од целите на изборот и на независниот вински пазар – да се откријат изненадувачки вина кои ги надминуваат очекувањата“…

Повеќе...

„Тиквеш“ нема да ги израдува малите акционери: Што ќе прави винарската визба со 2,5 милиони евра?

„Тиквеш“ нема да ги израдува малите акционери: Што ќе прави винарската визба со 2,5 милиони евра?

Наместо дивиденда за акционерите, добивката ќе биде реинвестирана.  Добивката која изнесува 570 денари по акција односно 2,5 милиони евра да биде реинвестирана, предлага Управниот одбор на најголемата македонска винарска визба Винарската визба „Тиквеш“ да ја реинвестира цената нето добивка остварена во 2017 година, предлага Управниот одбор на акционерите. Ова е предлог одлука што ќе се најде на дневниот ред на акционерското собрание на најголемиот македонски извозник на вино во шишиња и предвидува 153,4 милиони денари…

Повеќе...

Две нови злата за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Две нови злата за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Врвните македонски вина на Винарската визба „Тиквеш“ и бутик винарницата „Домен Лепово“ освоија две нови златни и шест сребрени медали на реномирани светски вински натпревари кои се одржуваат во Белгија и Франција. Поконкретно, на годинешниот вински натпревар „Concurs Monddial de Bruxelles“ што се одржа во Брисел, на виното „Т’га за југ“ од бербата 2016-та му е доделен златен медал, а сребрени медали добија пет вина, и тоа: „Александрија куве (црвено)“ и  „Вранец Special Selection“ од…

Повеќе...

„Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје

„Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје

Винарската визба „Тиквеш“ и оваа година, речиси еден месец пред крајниот законски рок, заврши со исплата на средствата за откупеното грозје од последната берба. Заклучно со денеска, исплатени се средствата на лозарите при што постигната е средна цена од над 16 денари, а максимална од над 22 денари за килограм квалитетно грозје. Според генералниот директор на Винарската визба „Тиквеш“, Радош Вукиќевиќ, редовната исплата, како и постигнатите цени за килограм грозје кои се поголеми од препорачаните…

Повеќе...

Тиквешките лозари се запознаени со современата опрема за кроење

Тиквешките лозари се запознаени со современата опрема за кроење

Пред тиквешките лозари вчера беа презентирани современи алатки за кроење лозје со кои се олеснува работата на земјоделците. Презентацијата беше во организација на Агенцијата за поттикнување на развој на земјоделството. – Оваа современа опрема земјоделците можат да ја набават преку националните и програмите за рурален развој, како и преку ИПАРД програмата, која е многу значајна за придвижување на македонското земјоделско стопанство кон европското. Добро знаеме дека во претходниот период не беа доволно искористени средствата од…

Повеќе...

Бербата 2017 оценета со одличен квалитет на младото вино на „Тиквеш“

Бербата 2017 оценета со одличен квалитет на младото вино на „Тиквеш“

Првите впечатоци од младите вина кај посетителите на годинешниот Фестивал на младо вино се дека тие и годинава се со висок квалитет. Ваквите првични оценки се поклопуваат со прогнозите на енолозите на „Тиквеш“ дека новите вина имаат потенцијал да освојат многу нови медали и високи оценки на реномирани светски вински натпревари.

Повеќе...

Недоволен интерес за органско производство кај тиквешките земјоделци

Недоволен интерес за органско производство кај тиквешките земјоделци

Недоволен е интересот за органско производство кај тиквешките земјоделци, рече синоќа во Кавадарци Горан Ангеловски, извршен директор на Федерацијата на производители на органски производи во Македонија. Нагласи дека постои одреден број на производители, но далеку од тоа што овој регион може да го понуди. – Тиквешијата е инетересна не само за лозарството, туку и за други земјоделски култури. Има и туристички капацитети кои можат да се комбинираат со органското производство, сметам дека треба да се…

Повеќе...

ВВ Тиквеш „наточи“ повеќе приходи во вториот квартал, но каква е добивката?

ВВ Тиквеш „наточи“ повеќе приходи во вториот квартал, но каква е добивката?

Винарска визба Тиквеш АД Скопје има доста интересна прва половина од годинава со раст на приходите што се должи најмногу на зголемениот интерес на странскиот пазар, а следствено тоа и има раст на вкупната добивка. Тоа што е специфично е што првиот квартал за ВВ Тиквеш беше профитно подобро изразен, додека пак во вториот квартал приходите се многу повисоки,  но исто така растеле и трошоците.  ВВ Тиквеш во првото полугодие од 2017 има остварено 11,7 милиони…

Повеќе...

Трофеј за најдобро вино од Македонија за „Вранец Special Selection“ на „Тиквеш“

Трофеј за најдобро вино од Македонија за „Вранец Special Selection“ на „Тиквеш“

Ова е прв пат винарница од Македонија, па и од регионот на Југоисточна Европа, да добие вакво престижно признание. На официјалната церемонија што се одржа во Лондон, претставниците на угледниот интернационален вински натпревар – International Wine Challenge (IWC), годинешниот „Трофеј за најдобро црвено вино од Македонија“ му го доделија на виното „Вранец Special Selection“ од бербата 2015-та на винарската визба „Тиквеш“. Ова е прв пат винарница од Македонија, па и од регионот на Југоисточна Европа,…

Повеќе...

Нови медали за врвните вина на „Тиквеш“

Нови медали за врвните вина на „Тиквеш“

Уште еден златен медал за врвното автентично вино на Винарската визба „Тиквеш“, „Вранец спешал селекшн“ од бербата 2015. Овој пат највисоката наградата е доделена на најголемиот меѓународен вински натпревар што се одржува во Канада (Selections Mondiales de vins Canada), во конкуренција од над 1800 вина од целиот свет. Истовремено, на својот прв настап на еден од најреномираните натпревари во Италија (Citta del Vino), во конкуренција од над 1200 вина, кои главно потекнуваат од винските региони…

Повеќе...
1 2 3