Македонија не може да произведе храна ниту за домашни потреби

Македонија не може да произведе храна ниту за домашни потреби

Државата мора сериозно да се посвети на поголема искористеност на земјоделскиот потенцијал, бидејќи и покрај географската местоположба и благодатите што ги дава климата, Македонија е зависна од увоз на храна   Малите и расцепкани земјоделски парцели, климатските промени и големиот дел од необработените површини се главните причини зошто Македонија увезува храна и зошто приносите се далеку од регионалниот просек. И покрај милионските суми кои државата секоја година ги издвојува за земјоделски субвенции Македонија месечно за…

Повеќе...

ХРАНАТА ЌЕ ПОСКАПЕ: Лисни вошки ќе ја нападнат пченицата

ХРАНАТА ЌЕ ПОСКАПЕ: Лисни вошки ќе ја нападнат пченицата

Вируси и лисни вошки масовно ќе се распространат низ европското земјоделско земјиште, велат научниците, цитирани од англиското издание на farminguk.com. Според нив, во периодот февруари- март 2020 година земјоделците ќе се соочат со ниви инфицирани со вируси и со пожолтени полјани од пченица, а само една година подоцна луѓето ќе купуваат храна по далеку повисоки цени. Оваа темна прогноза е објавена пред повеќе од 100 делегати од англиската влада и од научниот, индустрискиот и од…

Повеќе...

Факултетот за земјоделски науки и храна одбележува 71 година од постоењето

Факултетот за земјоделски науки и храна одбележува 71 година од постоењето

Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) денеска ќе одбележи  71 година од постоењето. По овој повод ќе се одржи свечена седница на Научно-наставниот совет на Факултетот на која ќе присуствува и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Обраќања ќе имаат ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски и деканот на ФЗНХ Вјекослав Танасковиќ.   sitel

Повеќе...

Вештачка храна – реални штети

Вештачка храна – реални штети

Вештачки произведена храна, фалсификувани и хемиски третирани производи сѐ почесто се наоѓаат во маркетите и на пазарите низ земјава, а потрошувачите речиси и да не се свесни дека секојдневно ги консумираат. Прашањето е какви се шансите Македонија да користи здрави производи без сурогат-состојки, без хормони, без конзерванси и без преголемо количество пестициди. Според Љупче Станковски, претседател на здружението за земјоделство „Агрофаланга“, маркетите се преполни со вештачки производи за исхрана, почнувајќи од свежо млеко до овошје…

Повеќе...

Има ли во Македонија храна третирана со јонизирачко зрачење?

Има ли во Македонија храна третирана со јонизирачко зрачење?

Агенцијата за храна и ветеринарство годинава за прв пат започна со испитувања дали на македонскиот пазар има храна третирана со јонизирачко зрачење. Станува збор за употреба на една од поновите технологии со кои се продолжува рокот на траење на производите и се подобрува нивниот квалитет и безбедност, но, чија употреба според законските прописи треба да биде означена на производот. Ова за сега се однесува единствено на производите од увоз бидејќи во Македонија во нема регистрирано…

Повеќе...

ФАО: Цените на храната најниски во последните две години

ФАО: Цените на храната најниски во последните две години

Светските цени на храната во ноември паднаа на најниско ниво во период од повеќе од две години, поттикнати од големиот пад на цените на растителните масла, млечните производи и житарици, објави денеска Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО). Индексот на цените, пресметан од страна на ФАО, која ги мери месечните промени во цената на потрошувачката кошница (житарки, масло за јадење, млечни производи, месо и шеќер), во ноември падна на 160,8 поени во…

Повеќе...

Зголемување на прометот кај трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун и непрехранбени продукти

Зголемување на прометот кај трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун и непрехранбени продукти

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во октомври 2018 година, во споредба со октомври 2017 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 15.2 %, а реално за 12.4 %), Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 15.7 %, а реално за 12.8 %) и Трговија на мало, освен трговија со…

Повеќе...

Најдобрата храна што треба да ја консумирате во ноември

Најдобрата храна што треба да ја консумирате во ноември

Во ноември можете да најдете многу свежи продукти за одржување на здравиот режим на исхрана, а пред нивниот избор да се намали на минимум во зимските месеци, еве што би препорачале да се најде месецов на вашата трпеза: 1) Зелка Сите видови на зелка (зелена, црвена и сл.) се корисни бидејќи содржат големи количини на витаминот Ц, калиум и фолат. Црвената или виолетова зелка има високо ниво на антоцијанини, флавоноиди кои имаат силни антиоксидантни карактеристики….

Повеќе...

Српските бизнисмени од Косово: Не правете паника, ќе има храна!

Српските бизнисмени од Косово: Не правете паника, ќе има храна!

Српските бизнисмени во Косово, по средбата со претседателот на Српска листа, Горан Ракиќ, пред медиумите рекоа дека засега нема да има зголемување на цените на прехранбените производи и да не се шири паника. Во Косово владее општа загриженост дека можеби ќе секнат залихите на производи за основни потреби по косовското  стопроцентното покачување на царинските такси за српските производи. “Најголем проблем имаат сопствениците на продавници на мало со храна, како што е сега најголемиот проблем. Заклучокот…

Повеќе...

Зголемен промет во трговијата на мало со храна, пијалоци и тутун, намален кај горивата

Зголемен промет во трговијата на мало со храна, пијалоци и тутун, намален кај горивата

Во трговијата на мало, во септември годинава во споредба со септември минатата година, статистиката евидентира зголемен промет во групите: „трговија на мало со храна, пијалаци и тутун“ за 8,6 проценти, „трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво за 6,1 процент) и во „трговија на мало, освен трговија со горива“ за 7,8 проценти. Како што објави денеска Државниот завод за статистика, во групата „трговија на мало со автомобилски горива“ прометот номинално е зголемен за 16,6…

Повеќе...

Колку храна треба да јадете за да внесете доволно витамини?

Колку храна треба да јадете за да внесете доволно витамини?

  Сите знаеме дека овошјето и зеленчукот се добри за нашето здравје, но малкумина знаат колку храна треба да се изеде со цел да се внесат потребните витамини. Покрај тоа, некои витамини не е лесно да се примат само со внесување на овошје и зеленчук, пишува Bright Side. 1. Витамин А Го забавува процесот на стареење, ја заштитува еластичноста на кожата и е одговорен за нашата способност да гледаме во темница. Недостатокот се манифестира со…

Повеќе...

Во Македонија домаќинствата се најголеми расфрлачи на храна, најмногу се фрла леб

Во Македонија домаќинствата се најголеми расфрлачи на храна, најмногу се фрла леб

Во Македонија може да се измени и дополни во одреден дел постоечкото законодавство што е прилично обемно и секој вид храна посебно се уредува како се складира, означува и како се транспортира. Измените и дополнувањата се потребни пред се во Законот за безбедност на храна што ќе повлече носење нови два подзаконски акти, но и мали измени и на законите за донација и оние закони кои се однесуваат на даночни политики заради ослободување и стимулирање…

Повеќе...

Земјоделски аларм: милиони за увоз на храна при илјадници незасеани хектари

Земјоделски аларм: милиони за увоз на храна при илјадници незасеани хектари

Половина од нивите остануваат незасеани Македонија има 4.170 квадратни километри под ниви и ораници, но од нив се обработуваат само нешто под 2.800, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Експертите предупредуваат дека државата мора сериозно да се посвети на поголема искористеност на земјоделските потенцијали – додека секоја година се исплаќаат и милиони во форма на субвенции производството стагнира. Истовремено се одлеваат милиони на увоз на храна. „Штетата што не се обработуваат е голема….

Повеќе...

Отворена првата училишна градина во која децата сами ќе произведуваат храна

Отворена првата училишна градина во која децата сами ќе произведуваат храна

Како да се произведе храна без да се наруши животната средина, да се намалат отпадоците и да се стекнат нови, поздрави навики на исхрана, ќе учат децата од скопско Бардовци во првата школска градина што беше отворена вчера по повод 16 Октомври, Светскиот ден на храната. Градината лоцирана во ООУ „Аврам Писевски“, на 11 метри квадратни, претставува вид лабораторија на отворено и е прва од ваков тип во Македонија. Ја создадоа членовите на Слоу фуд…

Повеќе...

Најмалку 200 евра месечно за храна – на трпезата се повеќе леб а се помалку месо

Најмалку 200 евра месечно за храна – на трпезата се повеќе леб а се помалку месо

Се повеќе леб и компир, се помалку месо и риба. Вака изгледа трпезата во Македонија. Државната статистика измери раст на трошоците за живот од 1.5% и на цените на мало од 2.6% за една година. Македонска трпеза: многу леб, малку месо На македонската трпеза има се повеќе леб и компир а се помалку месо и риба. Ова го потврдуваат податоците на Државната статистика според кои секоја година расте потрошувачката на житарките и тестенините за сметка…

Повеќе...

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Домашната компанија Индустри сервис денеска почна со реализација на новата инвестиција од околу 1,5 милиони евра која ќе отвори 100 нови работни места. Почетокот на изградбата на новиот производствен капацитет лоциран во скопската населба Маџари, општина Гази Баба, го означија вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов и градоначалникот на општина Гази Баба Борис Георгиевски. Според вицепремиерот Анѓушев оваа нова инвестиција на…

Повеќе...

Од детергент до храна, помалку квалитет за Источна Европа

Од детергент до храна,  помалку квалитет за Источна Европа

Европскиот парламент го изгласа извештајот за различниот квалитет на производите за источните и западните пазари со големо мнозинство од 464 гласа „за“. Во Одборот за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите на Европскиот парламент ова вклучува промена во Директивата за неправедни трговски практики, но и формирање посебно европско тело што ќе се занимава со дополнително регулирање и контрола на пазарите. Истражувањата покажаа дека навидум исти производи со понизок квалитет често се пласираат во земјите од…

Повеќе...

ГРАЃАНИТЕ МОРА ДА ЗНААТ: Што е јонизирачко зрачење, јадеме ли озрачена храна, како да ја препознаете

ГРАЃАНИТЕ МОРА ДА ЗНААТ: Што е јонизирачко зрачење, јадеме ли озрачена храна, како да ја препознаете

Изложувањето на храната со јонизирачко зрачење (гама зраци, Х зраци) е се почесто. Храната се третира со јонизирачко зрачење за да се уништат штетните бактерии, габите и паразитите, да се продолжи рокот на траење на овошјето и зеленчукот, да се стерилизираат одредени пакувања и за многу други намени. Важно е да се потенцира дека оваа храна не е радоактивна. Третирањето на храната со јонизирачко зрачење овозможува уништување на микроорганизмите, бактериите, вирусите, инсектите и токсините. Веќе…

Повеќе...

АПЕЛИ: Никако не носете храна од животинско потекло од Бугарија

АПЕЛИ: Никако не носете храна од животинско потекло од Бугарија

Граѓаните кои патуваат во Бугарија при враќање во Македонија да не носат храна од животинско потекло, апелира директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов. Тој денеска во Велес изјави дека вирусот „африканска свинска чума“ кој е регистриран во соседна Бугарија не е опасен за луѓето, но оти се работи за високо заразна вирусна болест кај свињите за која нема вакцина. – Агенцијата донесе решение за забрана за увоз и транзит на свињи, производи и…

Повеќе...

Дневница 1000 денари, платено сместување и храна: Овој град во Македонија има потреба од берачи на овие овошки

Дневница 1000 денари, платено сместување и храна: Овој град во Македонија има потреба од берачи на овие овошки

Платено спиење, храна и околу 1000 денари дневница. Ова е цената за берење на јаболка која се очекува да биде понудена на јаболкоберачите во Преспа. И покрај тоа што силното невреме проследено со град уништи дел од родот, преспанчани имаат недостиг од работници за берење и пакување на јаболката. Сезоната за берење на јаболката започнува кон средината на септември, а трае се до крајот на октомври, пренесе Centar.mk. Потребна е работна сила и за пакување…

Повеќе...

АХВ: Храната на пазарите редовно се контролира, не купувајте млечни производи од тезга

АХВ: Храната на пазарите редовно се контролира, не купувајте млечни производи од тезга

Од Агенцијата за храна и ветеринарство потврдуваат дека на пазарите редовно се вршат инспекциски контроли и оти засега нема поголеми отстапувања. Доколку се утврди нешто сомнително се вршат дополнителни инспекциски контроли Потребни се засилени инспекциски контроли во објектите каде се продаваат јајца, месо, риба, млеко и млечни производи. Граѓаните сметаат дека производите кои во летниот период најлесно се расипуваат, треба да бидат предмет на засилен надзор на надлежните за да не се случат несакани појави…

Повеќе...
1 2 3 6