вестиСоветиХрана

Топ 5 солени рецепти од Tasty за Ноември

(Oвој напис е објавен на: ноември 9, 2018)

Брзи се и едноставни, а веруваме дека на сите ќе им се допаднат.

Разгледајте и одберете го омилениот, па фатете се за работа:

Мезе – чипс со зеленчук

Потребни состојки:

 • 2 парчиња стек
 • 1 лажица сол
 • ½ лажица бибер
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица лук во прав
 • 1 лажица ким
 • ½ лажица кајен пипер
 • 3 шолји рендан чедар кашкавал
 • 3 зелени пиперки, сечкани
 • 1 кромид, сечкан
 • 4 мали патлиџани, сечкани
 • Црн грав (по желба)
 • 1 кеса чипс
 • Павлака за сервирање

Полнет багет со лук и мелено месо

Потребни состојки:

 • 1 багет
 • 450g мелено месо
 • ¼ шолја лебни трошки
 • 2 лажици магдонос, сечкан
 • ½ лажица сол
 • ½ лажица бибер
 • 1 јајце
 • 10-12 парчиња кашкавал

Состојки за путер од лук:

 • 3 лажици стопен путер
 • 3 чешниња лук, ситно сечкани
 • 2 лажици магдонос, сечкан
 • 2 лажици пармезан, рендан

Компир со зеленчук и кашкавал

Потребни состојки:

 • 500g компир, сечкан на кругови
 • 3 лажици маслиново масло
 • 2 лажици сол
 • ½ лажица бибер
 • 1 лажица рендан пармезан
 • 5 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 1 домат, сечкан
 • ¼ шолја млад кромид, сечкан
 • 1/2 шолја сланина, сечкана и запржена
 • ½ шолја чедар кашкавал
 • 1 лажица лук во прав

Хот дог со сланина и пиперки

Потребни состојки:

 • ½ шолја крем сирење
 • 1 шолја чедар кашкавал, рендан
 • 1 лажица лук во прав
 • ¼ лажица бибер
 • 4 големи зелени пиперки
 • ¼ шолја кафеав шеќер
 • 4 виршли
 • 8 парчиња сланина
 • 4 лепчиња за хот дог

Лазања во куглов

Потребни состојки:

 • 3 лажици масло
 • ½ кромид, сечкан
 • 4 чешниња лук, смелен
 • 300-500g мелено месо (зависи од големината на калапот)
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица бибер
 • 500-700g доматен сос
 • 420g рикота
 • ½ шолја мелен пармезан
 • ¼ шолја магдонос, сечкан
 • 1 јајце
 • 18-20 парчиња лазања
 • 2 шолји мелено моцарела сирење

 

crnobelo.com.mk

 

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close