вестиМакедонијаТоп вести

Тутунарите загрижени, снегот ќе не остави без расад

Риан Имеров од велешкото село Сливник стравува дека снегот и студеното време ќе му наштетат на леите со расад и ќе ги остават тутунарите без реколта.

– Утрово бев на нива, има 30 см снег над леите со расад. Пробав да го тргнам снегот , но врнежите се интензивни. Ставувам дека расадот ќе ни замрзне поради студот и ќе нема што да посадиме годинава. Таман расадот беше никнат сега нова грижа, вели за Зелена берза, тутунопроизводителот пд Велешко , Имеров. Според него доколку студеното време продолжи тутунарите ќе мора да размислуваат со кои нови земјоделски култури да ги насадат нивите ако расадот не им успее.

A.B.

Слични написи

Back to top button
Close