fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Украинци со шлемови сеат пченица, а немаат гориво за жетва!

По завршувањето на пролетна сеидба, понекогаш носејќи панцири и шлемови, украинските земјоделци се исправени пред нов предизвик. Како да најдат доволно дизел гориво за претстојната жетва.

Војната со Русија го прекина снабдувањето со гориво токму кога земјоделците ја засилија работата за пролетната сезона. Оставајќи околу 85 отсто од испораките од почетокот на конфликтот на 24 февруари, велат земјоделците, дистрибутерите на гориво и аналитичарите, пишува Пари.мк.

Поради војната оваа пролет, вкупната посеана површина со жито ќе биде и до 30% помала од лани. Може да паднат и приносите доколку земјоделците не добијат гориво за да излезат на нивите за навремена примена на агротехничките мерки и жетвата..

Минатата сезона Украина беше четвртиот најголем извозник на жито во светот. Покрај испораките на пченица и пченка во Африка и Блискиот Исток, украинското жито со една половина учествува во набавката на Светската програма за храна на ОН за итна помош.

Блокираните пристаништа се глобален проблем

Бидејќи украинските пристаништа на Црното Море се блокирани, транспортот на земјоделските култури брзо стана глобален проблем. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш се обидува да посредува за постигнување договор за продолжување на испораката на жито и за смирување на глобалните пазари на храна каде што цените достигнаа повеќегодишни највисоки нивоа.

Во последната земјоделска година, до крајот на јуни 2021 година, Украина извезла 45 милиони тони жито. Таа сума се очекуваше да се зголеми на 65 милиони по рекордната жетва на крајот на минатата година. Сепак, поради војната околу 21 милион тони останаа „заробени“ во силоси на целата територија под контрола на Киев.

Недостатокот на гориво е дополнителен проблем

Досега безбедноста беше најважното прашање за земјоделците поради борбите и гранатирањето. Но, со приближувањето на следната реколта, недостигот на гориво станува горлив проблем.

„Горивото е најголемиот проблем во моментов, поголем од било што“, вели Кес Хјузинг, Холанѓанец кој води фарма за млечни производи и земјоделски култури од 15.000 хектари во централна Украина.

Во пролетната сезона, украинските земјоделци трошат најголем дел од дизелот. Бројка од околу 1,5 милиони тони што го трошат годишно, што е повеќе од 10 отсто од годишната побарувачка на гориво на Украина.

https://pari.com.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close