fbpx
Вести

Викенд агро – метео: дожд и снег

Под влијание на нов влажен воздушен бран во текот на денот се очекуваат врнежи од дожд пообилни во западните и источните делови. Локално ќе наврне околу 25 литри на метар квадратен.

За време на викендот ќе настапи промена на времето.Утре ќе биде променливо облачно и ветровито со повремено засилен ветер од јужен правец.

Под влијание на нов влажен воздушен бран во текот на денот се очекуваат врнежи од дожд пообилни во западните и источните делови. Локално ќе наврне околу 25 литри на метар квадратен.

Поради спуштање на постуден воздух од север на планините врнежите ќе преминуваат во снег.

Во недела ќе преовладува постудено време со умерен северен ветер и слаб снег на планинте но и на некои повисоки места при што може да се формира снежна покривка.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close