fbpx
Вести

Винариите го откупуваат грозјето во Повардарието – Лозарите ја добиваат првата рата

vinariite go otkupuvaat grozjeto vo povardarieto lozarite ja dobivaat prvata rata

Дел од лозарите веќе ги добија парите од првата рата за предаденото грозје, а останатиот дел од лозарите винариите треба да им ја исплатат првата рата по 15 декември, коа истекува и законскиот рок.

Доколку пак винариите не го испочитуваат законскиот рок ќе следат и санкции за винариите, односно одземање на лиценцата со што сите приливи кои ќе ги имаат од продаденото вино ќе треба да одат во исплаќање на ратата за лозарите. Исто така до 15 февруари мора да се исплати и 40 % од предаденото грозје, остатокот треба да се доплати и до месец април.

 

Тагови

Слични написи

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close