fbpx
Вести

Во Хрватска е регистриран птичји грип

vo hrvatska e registriran ptichji grip

Птичји грип (вирусот Х5Н1) е регистриран и во североисточниот дел на Хрватска во близина на унгарската граница, јави ТАСС, повикувајќи се на Министерството за земјоделство на Хрватска.

Според Министерството нема опасност од ширење на вирусот.

Преземени се санитарни мерки, а во селото Крижница е воведен карантин.

 

Тагови

Слични написи

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close