fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Временските услови погодни за берба на грозјето, овошките и градинарските култури, но и жетва на пченката

Земјоделци споделете фотографии од вашата берба!!

Влажниот бран што деновиве ја зафати земјава, нема да го реши проблемот со сушата, но нејзиниот интензитет во следниот период сепак ќе биде намален, велат агрометеоролозите од УХМР.

Според нив, временските услови овозможуваат берба на грозјето, овошките и градинарските култури, но и жетва на пченката која е веќе во полна зрелост. Препораката за пчеларите останува, да вршат поинтензивна прихрана со течна храна и подготовка на семејствата за зазимување.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close