fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Земјоделците се подготвуваат за нов протест

Организаторите на протестите на тутунарите се незадоволни од третманот што го имаат земјоделците од власта

Поради лошите одлуки и решенија од страна на Владата кон севкупното земјоделие, како предлог Законот за продажба на државното земјоделско земјиште, недавањето поддршка на измените на Законот за тутун како и последната одлука за зголемување на акцизата на горивата со таканаречената еколошка такса, се уште неисплатениот 5ти ковид пакет за тутунарите како и неисполнетото ветување дадено од премиерот на тутунарите за просечна цена од180-185 денари по килограм предаден тутун, неисплатените субвенции на сточарите, проблемите во лозаропроизводството, оризопроизводството, градинарството и сите земјоделски гранки кои се на раб на уништување.

Ние тутунарите!

Ги повикуваме сите земјоделци без разлика на етничка и верска припадност, без разлика на партиската припадност ги покануваме сите: асоцијации, федерации, сојузи, здруженија од сите земјоделски гранки да ни се приклучат и заеднички да изразиме општ револт и незадоволство од односот на властите кон нас земјоделците и заеднички да изнајдиме решенија за нашите проблеми. Сите оние кои им го посакуваат доброто на земјоделците и кои сакаат да дадат свои идеи размислувања и да се вклучат во организацијата на еден ваков општ земјоделски протест, јавно ве повикуваме да не исконтактирате на нашиот фб. профил Тутунари од Македонија. Датумот и местото за одржување на протестот ќе бидат соопштени дополнително, стои во повикот на новоформираните здруженија на тутунари испратен до Зелан берза.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close