fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Земјоделците земаат најниска просечна пензија од 8.263 денари

Највисока просечна пензија имаат воените пензионери

Најмала просечна пензија од 8.263 денари ја имаат пензионерите кои земаат земјоделска пензија, додека највисока просечна пензија имаат воените пензионери и таа изнесува 23.069 денари.

До 14 илјади денари пензија земаат 50,06 проценти од пензионерите, додека од 14.000 па нагоре 49,94 отсто.

Вкупниот број на пензионери во август изнесува 325 637 лица.https://pari.com.mk/analiza-penzii-isplata-na-penzii-do-14-000-denari-pen/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close