fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Трипуновски: Власта да најде решение за производителите на слива бидејќи цената е 8 денари по килограм

Да се најде решение за производителите на слива, откупната цена е мизерни 8 денари по килограм

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ, денеска беше во  Делчево и делчевско на посета и разговор со производителите на слива од овој регион кои во моментов се соочуваат со проблеми на пласман и откуп на сливата.

-Денеска и земјоделците од овој регион протестираат против немањето откуп и ниската откупна цена која во моментов ја понудуваат откупувачите од овој регион, практично цената е мизерни 8 денари по килограм кој што едноставно никој не ги откупува, затоа и го блокираа регионалниот пат, да го изразат своето незадоволство кое што го живеат во моментов. ВМРО-ДПМНЕ секогаш давало поддршка на земјоделците, така да и мојава денешна посета е да уште еднаш да апелирам до власта, ова што се случува во земјоделскиот сектор во Република Македонија и со земјоделците од Малешевијата е навистина загрижувачки и дека навистина треба да ги одработат своите работни активности во и интерес на земјоделците, и министерот за земјоделство и владата на Република Македонија, рече тој.

На владините функционери им порача да не трошат пари на луксуз и луксузирање на државен трошок туку навистина да работат во интерес на земјоделците.

-Само за потсетување СДСМ во овој регион, во предизборието во 2016 година ветуваше и дистилерии и откупувачи и пласман сигурен на овој земјоделски производ, денеска гледаме дека земјоделците мака мачат како да го предадат родот свој. Оваа денешна посета е уште еден апел до власта, затоа што навистина земјоделците, жителите од овој регион кој што егзистираат и единствен приход им е одгледувањето и продажбата на сливата ќе не можат да ја презимат зимата која што е на самиот праг, затоа што овој производ им е единствената егзистенција, рече Трипуновски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close