fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Бачовски: Од денеска почнува аплицирањето за субвенции од програмата за директни плаќања 2022

Преку новиот Интервентен фонд веќе се спремаат првите исплати за пристигнатите апликации за финансиска поддршка за набавка на вештачко ѓубриво.

Од денеска стартува аплицирањето за финансиска поддршка од програмата за директни плаќања 2022.“, рече директорот на Платежна агенција, Никица Бачовски, на денешното гостување во емисијата ,,Македонија наутро“ на МТВ1.

Утринава на емисијата ,,Македонија наутро” која се емитува на МТВ1 разговаравме за тековните активности на АФПЗРР.
Во моментот актуелни се повеќе повици за финансиска поддршка која е фокусирана на зголемено производство на храна и земјоделски производи. 🤝
🟢 Преку новиот Интервентен фонд веќе се спремаат првите исплати за пристигнатите апликации за финансиска поддршка за набавка на вештачко ѓубриво. 🌾
🟢 Објавени се 6️⃣ јавни повици од програмата за рурален развој за набавка на силоси, набавка на трактори, изградба на мандри, набавка на опрема за производство и преработка на тутун, грантови за рурална жена, како и повик за ко – финансирање на инвестиции во подигнување на лозови и овошни насади и ароматични растенија.
🟢 Од денеска стартува и аплицирањето за финансиска поддршка од програмата за директни плаќања 2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close