fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиВкусот на традицијатаМакедонијаРурален туризамТоп вести

НОВО!!!Бачовски потврдува-За овчарите се изготвени решенијата за исплата на субвенциите

Наредната недела налозите за исплата ќе бидат испратени до Министерство за финансии

По најавата за протест, за кажан на 15 септември во Скопје, на македонските одгледувачи на овци,  Зелена берза доби потврда од директорот на Платежната агенција Никица Бачовски  во која стои дека уште наредната недела ќе почне исплатата на субвенциите на овчарите.

Во изјавата на директорот Бачовски се вели дека- Веќе се изготвени решенијата за исплата на одгледувачите на овци, а во текот на наредната недела налозите ќе бидат испратени во Трезорот на Министерството за финасии  за да се изврши исплатата на трансакциските сметки на овчарите. Финансиската поддршка ќе биде над 700 милиони денари за околу 3100 одгледувачи на овци“, потврдува Бачовски за Зелена берза.

А.Б

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close