fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Бананите ќе поскапуваат

Глобалното затоплување и болести на кои овошјето е подложно

Бананите ќе бидат се поскапи имајќи предвид дека поради климатските промени температурите постепено се зголемуваат на глобално ниво, изјави за Би-Би-Си еден од најценетите светски експерти во оваа индустрија, кој учествува во работата на Светскиот форум за производство на банана. Паскал Лиу, економист кој учествува во работата на Светскиот форум за производство на банана во Рим, рече дека климатските влијанија претставуваат „огромна закана“ кога понудата е на средина, зголемувајќи го влијанието на болестите кои брзо се шират.

Форумот започна во Рим, а неговите учесници имаат намера да се справат со предизвиците со кои се соочуваат одгледувачите на ова хранливо и вкусно овошје, кое е најизвезуваното овошје во светот.

Само Обединетото Кралство увезува околу пет милијарди банани секоја година, од кои околу 90 отсто се продаваат во големи супермаркети. Минатата недела во неколку британски супермаркети имаше недостиг од банани, што трговците го оправдаа со неповолните временски услови на океаните, главните транспортни патишта.

Глобалното затоплување и болести на кои овошјето е подложно

Но, додека понудата на банани може да се справи со краткорочните временски настани како овој, експертите се загрижени за други проблеми – растечката закана од глобалното затоплување и болестите што се шират како резултат на тоа.

„Мислам дека климатските промени се навистина огромна закана за индустријата за банана“, рече Лиу, експерт на Светскиот форум за банана, чадор група на ОН што ги обединува индустриските чинители, вклучувајќи трговци, земји производители, извозници и истражувачки институции.

Производството несомнено е под влијание на лошите временски услови, но експертите посочуваат дека ова овошје е чувствително и на порастот на температурите, што може да ги уништи посевите во некои делови од светот. Тие стравуваат дека најголемата непосредна закана за одгледувањето може да биде фактот што зголемените температури придонесуваат за ширење на болеста.

Опасна габична инфекција – нова верзија на панамската болест

https://nezavisen.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close