fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Цената на бензинот и дизелот останува иста, поскапува мазутот

Вечерва Регулаторната комисија ги објави новите цени на нафтените деривати. Бензинот и дизелот од полноќ ќе се продаваат по иста цена, додека поскапува мазутот за два денара.

Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 79,00 (денари/литар) – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 81,00 (денари/литар) – Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 77,00 (денари/литар) – Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 75,50 (денари/литар) – Мазут М-1 НС – 52,354 (денари/килограм).

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 проценти во однос на вчерашната одлука.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close