fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Цената на маслото за јадење намалена за 40 денари, соопшти Наумоски од Витаминка

Браво за прилепчани!

Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат, истакна генералниот извршен директор на „Витаминка“, Сашо Наумоски при денешната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија на фабриката „Брилијант“ во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка“.

–Цената е падната за скоро 40 денари и ние се трудиме и понатака цената да ја намалиме и да ја донесеме, ако е можно да дојде до цените од пред три години што беа. Цената најмногу зависи на нашиот производ од суровината, вели Наумоски.

Забележа дека не конкурирале за поевтина струја од 1 декември бидејќи имаат инсталирано фотонапонски централи, а производството на струјата од нив  за 30 отсто ги намалува трошоците за производство до крајниот производ.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close