fbpx
Агро бизнисВестиМакедонија

Да се почитуваат мерките за време на празниците, да се избегнуваат затворени простории и групирања, апелираат надлежните

Во храмовите задолжително да се носи заштитна маска

За време на претстојните празници прв приоритет е почитување на мерките. Пожелно е да се тргнеме од турканици, да држиме дистанца, а во храмовите задолжително да се носи заштитна маска. Инаку, сите досегашни напори ќе бидат залудни доколку се заборави опасноста од вирусот.

Ова се дел од препораките кои вчера до граѓаните ги упатија премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Венко Филипче како и Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи.

Премиерот вчера излезе со апел, за 1 Мај и за другите празници да бидеме на отворено и да ги избегнеме затворените објекти.

-За претстојните празници прв приоритет е почитување на мерките, секогаш на штрек, да се тргнеме од турканици, од група, да држиме дистанца, да бидеме на отворено, да избегнуваме затворени простори и групирање, рече Заев.

Заев порача кога ќе ги славиме празниците, кога ќе видиме дека има групирања, а не е доволна дистанца, веднаш да се повлечеме.

-Може свеќа за Велигден да запалиме пред нашата зграда, куќа, надвор на отворено вечерта на полноќ кога ќе го дочекаме големиот христијански празник Велигден, но и сите други празници, можеме со почитување на мерките одговорно да го заштитме своето здравје и на сите граѓани, рече вчера Заев.

Аспектот на почитување на традицијата поврзано со верата и религијата, според премиерот, е важна работа затоа што е дел од нашиот секојдневен живот, социјален живот и нашиот севкупен начин на живеење, треба да го почитуваме, но секако, потенцира, треба да си го заштитиме здравјето и животот.

Тој очекува и од верските лидери, од поглаварите на МПЦ, на Исламска верска заедница, но и од другите поглавари на помалите верски заедници, да апелираат и да учествуваат во организацијата, за да можеме да ги празнуваме празниците, но и да го заштитиме здравјето и животот свој и на сите околу нас.

Тој појасни дека бројките поврзани со КОВИД – 19 паѓаат и оцени дека мерките навремено донесени почетокот на април дадоа резултат.

–   Верувам дека граѓаните се свесни за состојбата, загубивме луѓе блиски околу нас, членови на нашето семејство, пријатели и сите сфативме колку е навистина продорна оваа криза и дури и ги одзема човечките животи ќе не стави во одговорна позиција, изјави премиерот Заев.

И министерот Филипче вчера излезе со апел – граѓаните да бидат одговорни и да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид.

-Тоа што сега се случува оди во насока на смирување на епидемиолошката ситуација, а можност за прекршување на мерките и препораките имаше и досега има и од сега натаму. Значи тие посети во верски објекти, масовни собирања и тогаш кога не се дозволени во насока на прекршување се секогаш можни и секогаш од таму потекнуваат сите проблеми, во смисла на појава на мини кластери, потенцира Филипче.

Како што појасни, мора сите да сме свесни и со сопствeн пример, имајќи ја предвид сопствената одговорност, да постапиме така како што треба во рамки на ова што сега значи живот со мерки, препораки, превенција.

Според министерот, граѓаните мора да се свесни што треба да се прави, што не треба да се прави, како самите ќе придонесат за и понатаму епидемијата да спласнува, односно бројките да се намалуваат.

-Верските храмови се отворени, џамиите и црквите, и сега секојдневно ако има било какви служби итн. луѓето коишто не се придрждуваат до превентивнтие мерки и не водат сметка за заштита на сопственното здравје, се изложени на ризик. Не може секогаш Владата да каже и да бираме помеѓу тешки рестрикции или целосно отворање или нешто помеѓу, а граѓаните да не се вклучат самите со своите постапки и со сопствената одговорност. И тоа е суштината, дека треба да функционираме и да живееме, рече Филипче.

Министерот за здравство потсети на учеството и на верските лидери на неколку заеднички состаноци и апелот верниците да се придржуваат до мерките или се што значи заштита на здравјето на граѓаните.

И Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи исто така апелира до сите граѓани во текот на празничните денови дадената можност да прославуваат со олеснети рестриктивни мерки да ја разберат исклучиво низ призмата на зголемување на личната одговорност во примената на заштитните средства.

-Апелираме во храмовите и надвор од нив верниците задолжително да носат заштитна маска и да одржуваат дистанца. Сите досегашни напори ќе бидат залудни доколку се заборави на опасноста на вирусот и неговите последици. Исто така поголемите собири во домовите и викенд локациите поради прославување на празникот се со висок ризик, соопштија вчера од Комисијата.

Оттаму апелираат на доследно почитување на сите мерки изречени од здравствените власти и сериозен пристап.https://nezavisen.mk/da-se-pochituvaat-merkite-za-vreme-na-praznicite-da-se-izbegnuvaat-zatvoreni-prostorii-i-grupiranja-apeliraat-nadlezhnite/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close