fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Данска ќе уништува над 17 милиони куни

Истражувањата покажаа дека куна носи мутиран корон авирус што може да се прошири на луѓето и да претставува закана за идните вакцини. Затоа, Данска објави ликвидација на овие животни на сите фарми.

 

Повеќе од 17 милиони куни на 1.000 фарми во Данска ќе бидат убиени откако истражувањето покажа дека тие носат мутиран коронавирус што може да се прошири и на луѓето.

„Вирусот е ризик за ефективноста на идните вакцини, а со тоа претставува закана за целиот свет“, рече премиерот Мете Фредериксен на прес-конференција.

Имено, научниците откриле слични вирусни клетки кај луѓето и куните, и тие покажуваат намалена отпорност на антитела и потенцијално ја намалуваат ефикасноста на идните вакцини за коронавирус, кои во моментов се развиваат ширум светот.

Данците исто така го споделија откривањето на мутирани клетки на коронавирус со Светската здравствена организација и Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Патем, Данска е најголемиот одгледувач на овие животни, а инфекцијата се проширила на 207 фарми, претежно на северот на полуостровот Јутланд. Вирусот заразил и 12 лица.

Премиерката, како што пренесуваат медиумите, рече дека армијата и полицијата ќе бидат вклучени во убиството со цел да ги ликвидираат куните  на сите дански фарми.

Властите и одгледувачите таму веќе еутанатизираа голем број од нив во обид да спречат ширење на САРС-КоВ-2, а Холандија и Шпанија го сторија истото.

Како што пишува theguardian , данскиот министер за здравство рекол дека е откриено дека околу половина од 783 заразени лица на северот на земјата, каде што живеат голем број одгледувачи на овие крзнени животни, имаат инфекции кои потекнуваат од фармите.

Фармите ќе изгубат 400 милиони евра.

извор: Агроклуб

Слични написи

Back to top button
Close