fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Дефинитивно најздравото овошје: Содржи двојно повеќе витамин Ц од лимонот, смирува кашлица и радикално ги чисти белите дробови

Дефинитивно најздравото овошје на светот е дуњата.
Дуњата содржи изобилство на исклучително здрави и квалитетни состојки кои го зајакнуваат и чуваат здравјето

Најздравиот дел од дуњата е семето од кое се прави чајот. Кога стои во вода, семето ослободува слуз што решава проблеми со кашлицата и го чисти респираторниот систем. Покрај тоа, содржи големи количини на амигдалин, или витамин Б17, кој има антиканцерогено дејство. Семето е исто така богато со масти, танин, пектин, шеќери, емулзија и протеиди.

Благодарение на танинот и слузта, дуњите имаат корисен ефект врз работата на цревата и спречуваат заразни болести. Пектинот има корисен ефект врз крвниот систем, помага во намалување на крвниот притисок и обезбедува заштита од радиоактивно зрачење.

Сокот од дуња лечи кашлица, астма и дијареја, додека печена или варена дуња се препорачува за анемични лица, но и за третман на воспаление на слузницата на желудникот и цревата. Може да помогне и при тешка менструација.

 

Подготовка на сок од дуња:

Измијте и ситно изрендајте килограм дуња, па процедете ги низ газа. Пијте го сокот веднаш бидејќи брзо оксидира. Најдобро е да го пиете пред јадење.

Подготовка на чај од дуња:

Истурете вода што врие над семето од дуња, оставете да отстои неколку минути и потоа испијте.

извор: Женски магазин

Слични написи

Back to top button
Close