fbpx
ВестиВкусот на традицијата

Денови на италијанска храна во Скопје

Секогаш кога ќе спомнеме италијанската кујна, првата асоцијација секогаш е на паста и пица. Сепак, италијанската храна има богата кујна, што е многу повеќе од тоа.

Познатата готвачка Катерина Чераудо, деновиве приготви најразлични кулинарски деликатеси, како дел од Italian Food Days кои се одржуваат од 24-ти до 30-ти ноември во Distrikt Bar & Kitchen. Таа има признание за најдобрата жена готвач за 2017 година од престижниот магазин „Michelin Guide“.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close