fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Дизелот поскап за два денара

Дизелот на 26 март ќе се продава поскап за два денара по литар, а цените на останатите горива остануваат исти

Дизелот на 26 март ќе се продава поскап за два денара по литар, а цените на останатите горива остануваат исти, одлучи  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,85 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 86 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе продолжи да се продава за 82, ЕУРОСУПЕР БС – 98 за 84, а Екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) за 81 денар за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,044 денари за килограм се зголемува малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 56,207 денари.

Како причина за новите малопродажни цени од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар во просек за 1,322 отсто кај бензините и за 3,21 отсто кај дизелот, како и за  0,016 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close