fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Земјотрес со јачина од 3,1 степен во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотресот е почувствуван во југозападниот дел од земјата, и тоа во Дебар и околината, со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала

Земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Албанија во 23:37 часот по локално време, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Според информациите од Сеизмолошката опсерваторија, епицентарот на земјотресот бил на 128 километри југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија.

Земјотресот бил на длабочина од 8 километри.

Во соопштението од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет се наведува дека земјотресот е почувствуван во југозападниот дел од земјата, и тоа во Дебар и околината, со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close