fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Евтината тарифа на струјата ќе остане

Регулаторната комисија за енергетика по најавите за поскапувања.

Евтината тарифа на струјата ќе остане, уверува Регулаторната комисија за енергетика по најавите за поскапувања. Велат дека евтината тарифа е на некој начин субвенција за електричната енергија која граѓаните  ја користат. Ова прашање се разгледуваше и лани, но по долги преговори барањето беше одбиено.

Идната недела треба да имаме повеќе детали околу коригирањето на цената на струјата. Новата цена на струјата ќе важи од месец август. Струјата лани поскапи за 7, 4 проценти на барање на државните енергетски компании.https://faktor.mk/nema-da-se-chepka-evtinata-tarifa-na-strujata

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close