fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Граѓаните годинава без поголема еуфорија за претстојните новогодишни празници

Покрај тоа што е беспарица, граѓаните се жалат дека дополнително отежнување да си набават се што им е потребно за празниците им преставува и предновогодишниот скок на цените.

За разлика од минатата година граѓаните многу помалку пазаруваат за претстојните празници, велат кризата која ја предизвика пандемијата си го прави своето па џебот е пократок, а покрај тоа што е беспарица, граѓаните се жалат дека дополнително отежнување да си набават се што им е потребно за празниците им преставува и предновогодишниот скок на цените.

-Некои цени ептен се покачени.

-Повеќе е овојшето скокнато, портокали, мандарини и слично.

-Па се е поскапено, сувомеснато, месо и зеленчукот е поскапен.

-Море како надуваа цените ама тоа е што да им правиме, ќе пазариме нешто да има на астал да се стави.

-Стандардно е, месото и пред нова година и по нова година исто е.

Моменталната ситуација со пандемијата им го убива и славеничкиот дух, па препознатливите славја и дружби ќе се остават за некои подобри времиња. Годинава единствената опција е да се одбележи во домашни услови.Веселбите и дружбите на полни трпези до раните утрински часови се синоним за новогодишната прослава помеѓу луѓето, но тие ќе бидат оставени за некои подбри времиња. Годинава славеничкиот дух изостанува, а празничните славја и собиранки ќе бидат заменети со поскромна трпеза и во друштвото од најтесниот круг на семејството, велат граѓаните за престојните празници.

-Нема штимунг, сам сум дома, фамилијата ми е во Германија, не дојдоа, па така ко за еден човек скромно.

-Не, не па не е тоа што беше веќе, по дома, така да нема потреба.

-Во кругот на семејството.

-Да ти кажам право само дома со децата сакам да си бидам.

-Не толку како ланската година, годинава малку поскромно, затоа што е беспарица, нема пари. Покрај стандардното празнично покачување на цените, потрошувачката кошница изминатава година е поскапена за 1000 денари, покажуваат податоците на Сојузот на синдикати. Поголемата потрошувачка најмногу се должи на поскапувањето на струјата, како и зголемените цени на прехранбените продукти каде е забележан раст за околу 500 денари месечно.

https://kanal5.com.mk/gragjanite-godinava-bez-pogolema-euforija-za-pretstojnite-novogodishni-praznici/a454216

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close