fbpx
ВестиВкусот на традицијатаТоп вести

Готвени домати на стар начин: Совршенсто од вкусови без конзерванс

Стар начин за подготовка на зимница…

СОСТОЈКИ:

 

  • 6 кг домати
  • 2 лажици сол
  • 4 лажици шеќер
  • кромид
  • лути пиперчиња
  • целер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 

  1. Доматите добро измијте ги, па исчистете ги и исечкајте ги на парчиња. Сомелете со машина за мелење и процедете во специјална цедилка. 
  2. Ставете во тенџере, додајте сол и шеќер и гответе, додајте кромид, пиперчиња и целер. Кога ќе зоврие, гответе уште 10-15 минути. 
  3. Шишињата загрејте ги во рерна 10 минути на 100 степени. Врелите домати ставете ги во врели шишиња. 
  4. На секое шише ставете парче целофан потопено во алкохол или ракија, стегнете со гумица и ставете капачиња.

извор: Готви.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close