вести

Heineken го продава својот бизнис во Кина

(Oвој напис е објавен на: март 9, 2018)

heineken

Кинеската „China Resources Beer“ (Holdings) е во процес на преговори за купување на бизнисот на пиварницата „Heineken“ во Кина во договор кој може да надмине 1 милијарда долари, бидејќи најголемата локална пивара во земјата бара нов мотор на раст од премиум брендовите, соопшти „Ројтерс“.

Преговорите се случуваат во момент кога глобалните гиганти на пиво како „Heineken“, „AB InBev“ и „Carlsberg“ се соочуваат со жестока конкуренција од страна на локалните конкуренти, а и меѓу себе, во пазарите во развој, кои се јавуваат како мотор на растот на светските пивари.

Кина е најголемиот пазар во светот на пиво по обем на продажбата. Најголемиот бренд на „CR Beer“ – „Snow“ е најдобро продаваното пиво во светот, но речиси сите продажби се во Кина.

Еден од изворите вели дека договорот меѓу „CR Beer“ и „Heineken“ најверојатно ќе вклучува три пиварници – во провинциите Гуангдонг, Хаинан и Жеијанг, дистрибутивната дејност на „Heineken“ и нејзините брендови во Кина.

Пиварите разговарале за трампа на акции како дел од договорот, изјави извор за „Ројтерс“.

Деталите не се финализирани и преговорите се уште можат да пропаднат, додал изворот, кој побарал анонимност, бидејќи информацијата не е јавна.

Двете компании одбиле да одговорат на прашањата за коментар.


 

денар.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close