вестиТоп вести

Храна која буквално ве води во смрт

(Oвој напис е објавен на: февруари 22, 2019)

Резултатите од големото истражување на француските научници покажале дека лицата кои консумираат поголема количина на екстремно преработена храна, како газирани пијалаци, индустриски леб, готови јадења, готови пилешки медалјони или месни преработки, се изложени на зголемен ризик од прерана смрт.

Но, бидејќи споменатите намирници често се поврзуваат со останатите нездрави навики како пушењето или недостигот на физички активности, научниците велат дека е потребно да се направат дополнителни истражувања за сликата да се заокружи во целост. Односот меѓу исхраната и болестите обично е сложен, и резултатите од истражувањето често погрешно се согледуваат.

Резултатите на француските научници објавени минатата недела во списанието JAMA internal Medicine покажуваат дека со зголемување на уделот на екстремно преработени намирници во исхраната за само 10 проценти, ризикот од прерана смрт од било која причина се зголемува за 15 проценти.

Станува збор за претерано обработени и висококалорични намирници со премногу соли, шеќери, јаглехидрати, заситени масти, засладувачи и други адитиви од кои некои се канцерогени.

Станува збор во главно за јадења во чиј индустриски процес на производство се користи хидрогенизација, хидролиза, екструзија или претходна обработка со пржење.

Не смее да се заборават ни јадењата со дополнителни бои, емулгатори, засладувачи и други адитиви. Многу од нив содржат многу малку витамини и влакна.

Од порано е познато дека екстремно преработената храна го зголемува ризикот од развој на хронични болести, карцином, дислипидемија и артериска хипертензија. На основа на неколку степени на индустриска преработка, истиот тим од француски научници минатата година го проучувал влијанието на консумирањето на преработена храна на развојот на карцином.

Во склад со НОВА системот за класификација на храна, кој го признаваат светските здравствени организации, меѓу кои и “FAO” при Обединетите нации, храната, во зависност од степенот на преработка, се категоризира во четири групи – ниска или никаква преработка, користење на додатоци во подготовка на храната, преработка на храната и екстремна преработка на храната. Научниците истакнуваат дека најопасна за здравјето е групата екстремно преработена храна.

За разлика од екстремно преработената, минимално преработената храна и по обработката го задржува и изгледот и нутриентите. Во оваа група, на пример, спаѓаат претходно сечено и подготвено овошје за продажба или зеленчук спакуван во кесички. Тука се и конзервираната туна и грав, како и доматот во конзерва.

Наспроти тоа, компотите со овошје со додаден шеќер, спаѓаат во групата преработена храна, но овошните десерти со додаден шеќер, бои и средства за текстурирање се сметаат за екстремно преработена храна. Засоленото месо спаѓа во преработена храна, но чаденото месо со дополнителни нитрити и конзерванси се класифицира во екстремно преработена хана.

Истражувањето на француските научници било спроведено меѓу 2009-та и 2017-та година, а во него учествувале околу 45.000 испитаници постари од 45 години.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close